ΦΩΤΟ: Το ήθελε….κυριάρχησε και το πήρε η Παναχαϊκή

Ημερομηνία:

Mavropoulis

Για την 18η αγωνιστική της Super League 2, η Παναχαϊκή κέρδισε 2-1 την Δόξα Δράμας στην Αγυιά. Σκόρερ για την Παναχαϊκή ήταν ο Κουσκουνάς στο 18’ και στο 75’, ενώ μείωσε στο 93’ ο Κόντος σε 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.. Έτσι οι «κοκκινόμαυροι» πήραν τους τρείς βαθμούς που έψαχναν, και παράλληλα γύρισαν στα θετικά αποτελέσματα. Μάλιστα η Παναχαϊκή χρειάζονταν την νίκη, καθώς μπαίνοντας στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος χρειάζεται νίκες για να μπει στα πλέι-οφ, διότι έχει μπροστά της τέσσερις αγωνιστικές«φωτιά» που θα κρίνουν την φετινή χρονιά.

Στο πρώτο ημίχρονο η Παναχαϊκή μπήκε πολύ δυνατά, και μάλιστα στο 5’ απείλησε αισθητά την εστία του Στεφανάκου, αλλά ο γκολκίπερ της Δόξας σταμάτησε την διπλή ευκαιρία των «κοκκινόμαυρων», πρώτα σε προβολή του Κουσκουνά και έπειτα σε μονοκόμματο σουτ του Μπάτροβιτς. Στο 9’ και πάλι οι παίκτες του Καραπίτσου βρέθηκαν κοντά στο 1-0, όμως το σουτ του Πάνου μέσα από την μικρή περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 17’ και πάλι οι «κοκκινόμαυροι» έχασαν τεράστια ευκαιρία, όταν ο Γιούσης σε τετ α τετ δεν τα κατάφερε, καθώς ο Στεφανάκος ήταν και πάλι νικητής. Ένα λεπτό όμως αργότερα η Παναχαϊκή βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Γιούσης έκανε την κάθετη μπαλιά, ο Μπάτροβιτς άφησε πανέξυπνα την μπάλα να περάσει, και ο Κουσκουνάς με πλασέ κάτω από τα πόδια του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων έκανε το 1-0. Στο 36’ ο Κουσκουνάς έχασε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του και αντίστοιχα και της Παναχαϊκής, καθώς έπειτα από την εξαιρετική μπαλιά του Μπάτροβιτς, αρχηγός των «κοκκινόμαυρων» πέρασε και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, όμως το σουτ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.Μάλιστα και στο 41’ και πάλι ο σέντερ φορ της Παναχαϊκής μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ, όμως και πάλι ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου για το πρώτο ημίχρονο, ο Στεφανάκος έδιωξε δύσκολα με τα πόδια σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα μπήκε δυνατά, και στο 48’ απείλησε με τον Φυτόπουλο να μπαίνει να κάνει το πλασέ, όμως ο Σούλης είχε καταλάβει την φάση και βγήκε και κάλυψε πολύ όμορφα την εστία του. Η απάντηση ήρθε η Παναχαϊκή στο 54’ όταν το σουτ του Μασούρα κόντραρε και βρήκε στο δοκάρι, έπειτα ο Κουσκουνάς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως ήταν σε θέση οφσάιντ. Το παιχνίδι από το 58’ έως το 63’ απέκτησε άγρια ομορφιά, καθώς οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν αλλεπάλληλες, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στο σκορ. Στο 69’ η Δόξα έχασε την μεγαλύτερη φάση της στο παιχνίδι, όταν ο Σαμπανίδης, που είχε μόλις περάσει στον αγωνιστική χώρο, βρέθηκε σε φάση τετ α τετ με τον Σούλη, όμως πλάσαρε εκτός εστίας. Μάλιστα το γκολ ήρθε για την Παναχαϊκή στο 75’, όταν έπειτα από το φάουλ που εκτέλεσε ο Τσερούτι η μπάλα έμεινε «κολλημένη» στα πόδια του Αραβίδη, αυτός έστρωσε μέσα στην περιοχή στον Κουσκουνά, με τον τελευταίο με δυνατό σουτ να κάνει το 2-0. Στο 93’ όμως η Δόξα κατάφερε και μείωσε σε 2-1, όταν έπειτα από την φοβερή προσωπική ενέργεια του Κουτσιανικούλη και το σπάσιμο της μπάλας, ο Κόντος έκανε το πλασέ βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά δεν άλλαξε κάτι παραπάνω με την Παναχαϊκή να παίρνει την νίκη.