Μουντιάλ: Λύγισε την Γκάνα με μυθικό Ρονάλντο η Πορτογαλία!

Ημερομηνία:

Mavropoulis

Ο μύθος Κριστιάνο έγραψε γι’ ακόμα μία φορά ιστορία, ο MVP Μπρούνο Φερνάντες μοίρασε δύο ασίστ και η Πορτογαλία επιβίωσε στη ματσάρα κόντρα στην εκπληκτική Γκάνα, παίρνοντας το τρίποντο (3-2) και μαζί κεφάλι στον 8ο όμιλο.

Τρία (συν ένα) διαφορετικά… δεξιά πόδια παγκόσμιας κλάσης συνδυάστηκαν και οι Πορτογάλοι ξεκίνησαν με το δεξί την πορεία τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, επικρατώντας 3-2 της μαχητικής Γκάνας σε ένα εξαιρετικό -στο δεύτερο ημίχρονο- ματς, στο «Στάδιο 974» της Ντόχα.

GYMALL

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε ο απόλυτος ρέκορντμαν και ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην Ιστορία που σκοράρει σε πέντε Μουντιάλ, όταν άνοιξε το σκορ με πέναλτι (που κέρδισε ο ίδιος) στο 65′. Οι Γκανέζοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Αγιού στο 73′, όμως το γκολ αυτό ξύπνησε την έως αυτό το σημείο μάλλον υποτονική ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Δράση τότε ανέλαβε το δεξί του Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος μοίρασε τις επόμενες δύο ασίστ. Αρχικά στο 78′ όταν ο Ζοάο Φέλιξ με ωραίο δεξί πλασέ έγραψε το 2-1 και ακολούθως στο 80′, με τον Ραφαέλ Λεάο να διαμορφώνει με το δικό του δεξί το 3-1.

Στο φινάλε, η Γκάνα μείωσε για το τελικό 3-2 με τον Μπουκαρί εκμεταλλευόμενη ένα από τα αρκετά σοβαρά αμυντικά λάθη των Ιβήρων στο 90λεπτο. Σε κάθε περίπτωση, αυτό τους έφερε στην κορυφή του 8ου ομίλου από την πρώτη αγωνιστική, δίνοντάς τους το προβάδισμα για τον πρώτο στόχο, δηλαδή την πρόκριση στα νοκ-άουτ.