Νόβακ Τζόκοβιτς – Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα 3 – 2 στον τελικό του Roland Garros μετά από ιστορική τιτανομαχία

Mavropoulis

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς “πάλεψε” σαν λιοντάρι κόντρα στο Νο1 του παγκόσμιου τένις και βρέθηκε ένα… βήμα από έναν ιστορικό τίτλο, αλλά ο Τζόκοβιτς ανέτρεψε το σκορ και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ (6-7 (8) 3-6, 6-3, 6-2, 6-4), κατακτώντας το φετινό Roland Garros.

GYMALL

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ήταν εκπληκτικό στα δύο πρώτα σετ και προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Σέρβος είχε την τεράστια εμπειρία για να μείνει στο ματς και να το φέρει… τούμπα στο τέλος. Ο Τζόκοβιτς κατέκτησε έτσι για δεύτερη φορά το γαλλικό Γκραν Σλαμ στην καριέρα του κι έφθασε τους 19 τίτλους σε αυτό το επίπεδο. Ο Τσιτσιπάς από την πλευρά του έφθασε πιο κοντά από ποτέ στο… όνειρο της κατάκτησης του φημισμένου τουρνουά, αλλά επιβεβαίωσε ότι το μέλλον γράφει το όνομά του.

Το παιχνίδι

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε αγχωμένος και με διπλό λάθος στο σερβίς του το παιχνίδι, δίνοντας αμέσως μπρέικ πόιντ στον Τζόκοβιτς. Ο κορυφαίο Έλληνας τενίστας όμως κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει πρώτο γκέιμ για το 1-0. Στη συνέχεια οι δύο αθλητές διατήρησαν εύκολα τα σερβίς τους, με τον Σέρβο να έχει μάλιστα 10 αναπάντητους πόντους. Το ματς έφθασε έτσι μέχρι το 5-5, αφού ο Στέφανος έχασε τη δική του ευκαιρία για μπρέικ στο 10ο γκέιμ του πρώτου σετ. Αμέσως μετά μάλιστα ο Τζόκοβιτς πήρε για πρώτη φορά ουσιαστικό προβάδισμα, βγάζοντας μπρέικ στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε έτσι με την πλάτη στον τοίχο, αλλά με τεράστια ψυχή “απάντησε” με δικό του μπρέικ κι έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ, το οποίο και κατέκτησε με 8-6 για το 1-0 στα σετ.