Βραζιλία – Σερβία 2-0: Σάμπα με Ριτσάρλισον

Mavropoulis

Η εντυπωσιακή παράσταση του Ριτσάρλισον, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης, ήταν αρκετή ώστε η Βραζιλία να επικρατήσει με σκορ 2-0 της Σερβίας στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, ξεκινώντας ιδανικά τη διοργάνωση.

Ο επιθετικός της Τότεναμ «καθάρισε» για το σύνολο του Τίτε μέσα σε ένα δεκάλεπτο, σκοράροντας δις, στο δεύτερο ημίχρονο και χάρισε τους τρεις βαθμούς, στην προσπάθεια της «Σελεσάο» τερματίσει πρώτη στον όμιλό και να φτάσει όσο πιο μακριά γίνεται.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την πρωτοβουλία των κινήσεων να είναι από την Βραζιλία, με την ομάδα του Τίτε να έχει κατοχή της μπάλας και να προσπαθεί να βρει τους κατάλληλους και απαραίτητους χώρους για να δημιουργήσει κινδύνους στην εστία της Σερβίας.

GYMALL

Οι παίκτες του Ντράγκαν Στόικοβιτς περιορίστηκαν σε πιο αμυντικό ρόλο, όμως έκαναν αρκετά καλά τη δουλειά τους, αφού η «Σελεσάο» δεν βρήκε ποτέ τη μεγάλη ευκαιρία, έχοντας μόνο ορισμένα σουτ που δεν ανησύχησαν τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Έτσι οι δύο ομάδες πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος οι Βραζιλιάνοι μπήκαν… φουριόζοι και με στόχο να καθαρίσουν το ματς. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα και συγκεκριμένα στο 62′ ο Ριτσάρλισον μπόρεσε να δώσει προβάδισμα στη «Σελεσάο» για το 1-0, δίνοντας… φτερά στα πόδια των συμπαικτών του.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, έντεκα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης μας πρόσφερε μια στιγμή μαγείας για το 2-0. Στο 73′ ο Βινίσιους βρέθηκε αριστερά, έβγαλε μια ωραία σέντρα με το εξωτερικό και ο Ριτσάρλισον κοντρόλαρε την μπάλα πιάνοντας ένα τρομερό γυριστό σουτ βάζοντας «φωτιά» στο γήπεδο. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και η ομάδα του Τίτε κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» απέναντι στη Σερβία.