Κάηκε η πόλη του Σάντος μετά τον ιστορικό υποβιβασμό της ομάδας – Απίστευτης αγριότητας επεισόδια (ΒΙΝΤΕΟ)

Στην Βραζιλία, ο Έντρικ, το νέο αστέρι των γηπέδων, οδήγησε την Παλμέιρας στον τίτλο. Την ίδια ώρα, η ιστορική Σάντος του Πελέ υποβιβάστηκε και οι οπαδοί της ξέσπασαν την οργή τους στο γήπεδο και την πόλη.

Ευδαιμονία στο Σάο Πάολο, επεισόδια και καταστροφές στο Σάντος. Ο Πελέ απεβίωσε πριν από έναν χρόνο και δεν έζησε το «δράμα» για την ομάδα της καρδιάς του, tον υποβιβασμό της Σάντος στη δεύτερη κατηγορία Βραζιλίας.

Ακολούθησαν εκτεταμένα επεισόδια στο γήπεδο και στην πόλη, πυρπολήθηκαν λεωφορεία, οχήματα και προκλήθηκαν ζημιές σε καταστήματα. Οι μαύροι καπνοί ήταν ορατοί από χιλιόμετρα.

Η Σάντος έχασε 2 – 1 στο γήπεδό της από την Φορταλέζα  και υποβιβάστηκε για πρώτη φορά στα 111 χρόνια παρουσίας της στα ποδοσφαιρικά δρώμενα. Η Φορταλέζα έβαλε γκολ με τον Μερίνο στο 39′, η γηπεδούχος Σάντος ισοφάρισε με τον Μεσίας στο 58′ και χρειαζόταν νίκη για την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.

Το γκολ του Λουσέρο στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν και η «ταφόπλακα» για την ιστορική ομάδα του Πελέ.

Στο Μπέλο Οριζόντε, η Παλμέιρας πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου για δεύτερη διαδοχική χρονιά, χάρη στην ισοπαλία 1 – 1 με την Κρουζέιρο.

Με προπονητή τον γνωστό από τη θητεία του στον ΠΑΟΚ Άμπελ Φερέιρα, η Παλμέιρας προηγήθηκε με σκόρερ τον 17χρονο Έντρικ. Το «αστεράκι» του βραζιλιάνικου ποδοσφαίρου το καλοκαίρι θα μετακομίσει στη Ρεάλ.

Προσπέρασε τον Νειμάρ στη λίστα των νεότερων σκόρερ του πρωταθλήματος με 11 γκολ συνολικά στη σεζόν. Το τελικό 1 – 1 έγινε με το γκολ του Νικάο για τη γηπεδούχο Κρουζέιρος.