Κολοσσός – Προμηθέας 114-109 – Έχασε στην παράταση

Ημερομηνία:

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League, ο Κολοσσός Ρόδου υποδέχτηκε τον Προμηθέα Πάτρας, με τους γηπεδούχους έπειτα από πολύ μεγάλη μάχη η οποία κρίθηκε στην παράταση να παίρνουν τελικά τη νίκη με 114-109.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε δυνατά το ματς και επέβαλε τον ρυθμό του, παίρνοντας την πρώτη περίοδο με 33-25. Οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα συνέχισαν να είναι οι καλύτεροι πάνω στο παρκέ και πήγαν στα αποδυτήρια κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου όντας μπροστά στο σκορ με 59-49.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν πολύ καλό ρυθμό και η εικόνα του ματς όπου στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν στο 82-67 δεν προμήνυε αυτό το οποίο θα ακολουθούσε.

Το ματς απέκτησε έναν πολύ συναρπαστικό ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο, μέσου του οποίου ο Προμηθέας κατάφερε όχι μόνο να μειώσει αλλά και να προηγηθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα και να αποκτήσει μία διαφορά η οποία φαινόταν ασφαλής. Τελικά όμως ο Κολοσσός δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τον Περάντες να στέλνει το σκορ στο 100-100 και στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, αμφότερες οι ομάδες μπήκαν δυνατά ωστόσο, ο σύλλογος της Ρόδου μπόρεσε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα και να διατηρηθεί μέχρι και το τέλος του «θρίλερ» μπροστά. Τελικό σκορ στο ματς 114-109.

Κολοσσός – Προμηθέας: Το ματς

Το ματς μέχρι τα πρώτα λεπτά ήταν μοιρασμένο, με τον Κολοσσό να αποκτά ένα μικρό προβάδισμα στο 5:11 (14-11) αλλά λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Προμηθέας ήταν αυτός που πήρε τα ηνία στο σκορ με 16-14. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και πήραν το πρώτο δεκάλεπτο με το αρκετά μεγάλο συνολικό σκορ 33-25.

Οι παίκτες από την ομάδα της Πάτρας έβγαλαν αντίδραση και με ένα επί μέρους 0-8, έφεραν το ματς στα ίσα (33-33, 8:39). Ο Κούρο Σεγκούρα ωστόσο είδε τους παίκτες του να ανεβάζουν τη διαφορά στο +10, όπου και παρέμεινε έως και το τέλος του πρώτου μισού, το οποίο έληξε 59-49.

Καλύτερος παίκτης για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Περάντες με 16 πόντους ενώ από κοντά ακολούθησε και ο Μπράικοβιτς με 15. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Ρέινολντς είχε 12 πόντους.

Ο Κολοσσός συνέχισε να είναι καταιγιστικός και στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας μάλιστα στο 5:20 να προηγείται με 19 πόντων (72-53). Ο ρυθμός συνέχισε να είναι ο ίδιος και στη συνέχεια όπου παρά το γεγονός ότι ο Προμηθέας κατάφερε να βάλει ένα στοπ στη ξέφρενη πορεία των γηπεδούχων, δεν κατάφερε να μειώσει και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 82-67.

Η αντίδραση του Προμηθέα

Η τέταρτη περίοδος, σε αντίθεση με τα προηγούμενα δεκάλεπτα, είχε αυξημένο ενδιαφέρον καθώς ο Προμηθέας «ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε στους 7 πόντους (2:00, 94-87). Ο Κάουαν στο 1:15 έβαλε ένα πολύ μεγάλο τρίποντο για το 94-90. και λίγο αργότερα ο Κόφεϊ έκανε το 95-92 (32,3).

Ο Πόλεϊ ευστόχησε για τον Κολοσσό στις δύο βολές και έκανε το 97-92. Ο Κάουαν πάλι βρήκε ένα πολύ μεγάλο τρίποντο πάνω σε άμυνα και πήγε το σκορ στο 97-95 (13,5). ο Πόλεϊ έχασε τη μία από τις δύο βολές και η διαφορά έμεινε στο +3 με μόλις 10,2 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Ο Κάουαν ευστόχησε στη μία βολή, ο Χρυσικόπουλος πήρε το ριμπάουντ και ο Κάουαν βρήκε σουτ τριών πόντων, δίνοντας τα ηνία του αγώνα στον Προμηθέα με το σκορ στο 99-98 και ενώ απέμεναν 6,8 δευτερόλεπτα. Μάλιστα ο ίδιος εκτέλεσε εύστοχα σε μία ακόμα βολή κάνοντας το 100-98.

Εκεί που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, ο Γκάουντλοκ αστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Περάντες σαν από μηχανής Θεός κατάφερε να πάρει τη μπάλα και ενώ βρισκόταν ακόμα στον αέρα, με τη βοήθεια του ταμπλό έκανε το 100-100, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Η παράταση

Οι δύο ομάδες συνέχισαν ζεστές και στο πεντάλεπτο της παράτασης όπου στα πρώτα λεπτά. Ο Ρέινολντς έδωσε το προβάδισμα τριών πόντων (108-105, 2:30) αλλά ο Κολοσσός κατάφερε να φέρει το ματς υπέρ του με 111-108. (1:16).

Αμφότεροι έχασαν μεγάλες φάσεις. Ο Κάουαν βρέθηκε πάλι στις βολές με το χρονόμετρο να δείχνει 7,8 δευτερόλεπτα για το τέλος. Αστόχησε την πρώτη αλλά έβαλε τη δέυτερη και έστειλε το σκορ στο 111-109, με τους παίκτες να επιστρέφουν στους πάγκους για το ένα ακόμα time out.

O Γκάουνλτοκ εκμαίευσε φάουλ πάνω σε προσπάθεια για σουτ τριών πόντων, ευστόχησε και στις 3 με αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο 114-109, με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 33-25, 59-49, 82-67, 100-100, 114-109