ΑΕΚ Λάρνακας: Ανατροπή και προβάδισμα στα προκριματικά του Europa League

Ημερομηνία:

Mavropoulis

Βήμα πρόκρισης στα πλέι-οφ του Europa League έκανε η ΑΕΚ Λάρνακας που νίκησε την Παρτιζάν 2-1. Η Αλκμααρ των Ελλήνων διεθνών Παυλίδη και Χατζηδιάκου έχασε στη Σκωτία από την Ντανί Γουνάιτεντ 1-0 για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League.

GYMALL

H Παρτιζάν άνοιξε το σκορ με τον Μένιγκ στο 18ο λεπτό, αλλά η ΑΕΚ πήρε τη νίκη στη Λάρνακα. Στο 34 ο Καμπεζάλι ισοφάρισε και στο 70 ο Μιλίτσεβιτς έδωσε
    στους Κύπριους προβάδισμα πρόκρισης για τα πλεϊ οφ του Εuropa League.

Για τον 3ο γύρο του Conference League, στη Λευκωσία, ο ΑΠΟΕΛ με φάουλ του Εφραίμ νίκησε δύσκολα την Κίζιλζαρ από το Καζακστάν.

Αναπάντεχη ήττα για την Αλκμααρ των Παυλίδη, Χατζηδιάκου στη Σκωτία. Η Νταντί Γιουναϊτεντ επικράτησε με 1-0 χάρη σε γκολ του Μίντλετον στο 60ο λεπτό.

Εύκολη νίκη στο Βελιγράδι για την Τβέντε του Χρήστο Τζόλη. Ροτς, Φλαπ και Μπρένετ τα γκολ των Ολλανδών, μείωσε για τους Σέρβους ο Κόβατς.

Στο Σπλιτ, η Γκιμαράες προηγήθηκε με τον Μαγκαλιάες, αλλά με ηγέτη τον Μάρκο Λιβάγια η Χαϊντουκ νίκησε 3-1.
    Με εντυπωσιακά γκολ Σαχίτι, Μέλνιακ και Κροβίνοβιτς, οι Κροάτες έχουν πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

Η Μπόκα Τζούνιορς θα είναι ο επόμενος σταθμός στην καριέρα του Έντισον Καβάνι.

Ο Ουρουγουανός άσος είχε μείνει ελεύθερος από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και στα 35 του έπειτα από 15 χρόνια στην Ευρώπη αποφάσισε να γυρίσει στη Λατινική Αμερική για χάρη της ομάδας του Μπουένος Άιρες.