Αλ Νασρ/Αλ Χιλάλ-Παρί Σεν Ζερμέν 4-5: Ο Μέσι κέρδισε τον Ρονάλντο στο Ριάντ

Ημερομηνία:

Mavropoulis
    Το πολυαναμενόμενο φιλικό της χρονιάς ανάμεσα στη μεικτή αστέρων των Αλ Νασρ του Κριστιάνο Ρονάλντο και Αλ Χιλάλ, κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν του Λιονέλ Μέσι, βρήκε νικητές τους Παριζιάνους με το «χορταστικό» 5-4 και τους 69.000 θεατές που κατέκλυσαν το «King Fahd International Stadium» του Ριάντ, να απολαμβάνουν άλλη μία μοναδική παράσταση των δύο σούπερ σταρ, οι οποίοι άφησαν το «σημάδι» στην παγκόσμια ποδοσφαιρική σκηνή τα τελευταία 15 χρόνια.

Résumé : CR7 et Messi se répondent dans un festival de buts
    La poignée de main historique entre Ronaldo et Messi

Σ’ ένα πραγματικά ωραίο παιχνίδι, ίσως στην τελευταία «μονομαχία» του CR7 με τον Μέσι (με τους δύο άσους να έχουν θερμούς εναγκαλισμούς), η Παρί πήρε προβάδισμα μόλις στο 3’ με γκολ του Αργεντινού έπειτα από ασίστ του Νεϊμάρ.

Le geste technique génial de Ronaldo, petit pont validé

Η μεικτή Αλ Νασρ/Αλ Χιλάλ ισοφάρισε στο 34’ με εύστοχο πέναλτι του Ρονάλντο (που πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του στα γήπεδα της Σαουδικής Αραβίας), που κέρδισε ο ίδιος απ’ τον Κέιλορ Νάβας, ο οποίος έκανε άστοχη έξοδο και βρήκε τον Πορτογάλο άσο με τη… γροθιά του στο πρόσωπο.

Οι Γάλλοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 39’ έπειτα απ’ την απευθείας αποβολή του Μπερνάτ, ο οποίος ανέτρεψε αντίπαλό του, ο οποίος έφευγε σε τετ-α-τετ, όμως στο 43’ πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Μαρκίνιος έπειτα από σέντρα του Εμπαπέ.

26705406

Στο 45’ ο Νεϊμάρ έχασε πέναλτι (απέκρουσε ο Αλ Οβάις) και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο Ρονάλντο ισοφάρισε ξανά με κοντινό σουτ, κι αφού η πρώτη προσπάθειά του (κεφαλιά) είχε χτυπήσει στο αριστερό δοκάρι του Νάβας.

BUT - Messi provoque un penalty, Mbappé le transforme

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες συνέχισαν να προσφέρουν γκολ και θέαμα. Στο 53’ η Παρί έκανε το 3-2 με τον Σέρχιο Ράμος, για να ισοφαρίσει ξανά ο Γιανγκ Χιούν-Σου στο 56’ σε 3-3.

L'accolade de Ronaldo avec Navas et Ramos

Στο 59’ η Παρί κέρδισε δεύτερο πέναλτι σε χέρι του Αλ Μπουλαχί μετά από σουτ του Μέσι κι ο Εμπαπέ  δεν αστόχησε απ’ την άσπρη βούλα για το 4-3 της γαλλικής ομάδας, ενώ στο 78’ ο 20χρονος Εκιτικέ με κούρσα… μισού γηπέδου κι εξαιρετικό τελείωμα έκανε το το 5-3. Την τελική «πινελιά» στο ματς έβαλε ο Ταλίσκα, μειώνοντας στο τελικό 5-4 στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

BUT - CR7 égalise ! Navas pas loin de mettre K.O. le Portugais

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο αντικαταστάθηκε στο 61ο λεπτό απ’ τον Ματέους Περέιρα, ενώ ένα λεπτό αργότερα (62’) ο Κριστόφ Γκαλτιέ απέσυρε με τη σειρά του τον Μέσι, περνώντας στη θέση του τον Αϊμάν Καρί.

ΑΛ ΝΑΣΡ / ΑΛ ΧΙΛΑΛ: Οσπίνα, Αλ Γκανάμ (46′ Αλί Λατζαμί), Αλ Μπουλαϊχί, Αμπντουλχαμίντ, Αλ Καϊμπαρί, Γκουστάβο (85′ Οταΐφ), Μαρτίνες (61′ Καρίγιο), Μαρέγκα (46′ Ταλίσκα), Ρονάλντο, Αλ Νταουσαρί (85′ Αλ Νατζί)

ΠΑΡΙ: Νάβας (62′ Ντοναρούμα), Χακιμί (62′ Πεμπελέ), Μαρκίνιος (46′ Ντανίλο), Ράμος (62′ Μπιτσιαμπού), Μπερνάτ, Ρουίθ (64′ Μέντες), Σολέρ (66′ Γκαρμπί), Σάντσες (46′ Βιτίνια, 85′ Καρί), Νεϊμάρ (62′ Ζαΐρ Εμερί), Μέσι (62′ Χουσνί), Εμπαπέ (62′ Εκιτικέ).