Ανατροπή με Λιποράσε…και 2 στα 2 για Παναχαϊκή

Mavropoulis

Για την 2η αγωνιστική της Superleague 2, η Παναχαϊκή επικράτησε με 2-1 της Επισκοπής στην Αγυιά. Σκόρερ για τους «κοκκινόμαυρους» ήταν ο Λιποράσε στο 67’ και στο 74’ ( με αυτό το γκολ σφράγισε τους τρείς βαθμούς αλλά και την ανατροπή), ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε ανοίξει το σκορ στο 62’ ο Εμπουέλλε. Έτσι η Παναχαϊκή έκανε το 2/2, δείχνοντας μάλιστα χαρακτήρα σε ένα παιχνίδι που ήταν πίσω στο σκορ.

GYMALL

Στο πρώτο ημίχρονο η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά, θέλοντας από την αρχή να πάρει τα ηνία του αγώνα. Στο 10’ ο Τσιάρας πρόλαβε όλη την άμυνα των φιλοξενούμενων και πήρε την κεφαλιά στο πέναλτι, όμως η μπάλα πέρασε για λίγο άουτ. Οι «κοκκινόμαυροι» συνέχισαν να έχουν καλό ρυθμό, και στο 31’ και πάλι ο Τσιάρας εκτέλεσε με μια εκτός περιοχής, όμως ο Καλογεράκης ήταν στην σωστή θέση και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Και στο δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή θέλησε να μπει δυνατά, θέλοντας να επιβάλει τον δικό της ρυθμό. Όμως σε μια φάση κόντρα στη ροή του αγώνα δέχτηκε το γκολ, όταν στο 62’ ο Βουκελάτος μπήκε και στην περιοχή και έκανε την παράλληλη πάσα με τον Εμπουέλλε να σκοράρει σε κενή εστία για το 0-1.  Παρόλα αυτά οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου βρήκαν την αντίδραση που έψαχναν, όταν στο 67’ ο Νιλντίνιο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μυτίδης πήρε την πρώτη κεφαλιά και η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Λιποράσε που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 1-1.  Η ολική ανατροπή ήρθε στο 74’, όταν εξελίχθηκε μια φάση καρμπόν σαν την προηγούμενη φάση του γκολ, με τον Λιποράσε να στέλνει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1