Αντετοκούνμπο: «Χλωμός» ο Γιάννης στον «διασυρμό» των Γουόριορς από τους Μπακς

Mavropoulis

Η χριστουγεννιάτικη «μονομαχία» των Μπακς με τους Γουόριορς τελικά ήταν ένα… πάρτι για την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο. «Περίπατο» έκαναν τα «Ελάφια» (138-99) κόντρα σε “χλωμό” αντίπαλο, με τον «Greek freak» να κάνει double-double, αλλά και μέτρια εμφάνιση. Κορυφαίος ο Μίντλετον για τους γηπεδούχους. Δεύτερος σκόρερ στην ιστορία των «πολεμιστών» ο Στεφ Κάρι.

Έκαναν… καλά Χριστούγεννα, παίζοντας εντός έδρας τέτοια ημέρα, για πρώτη φορά μετά το 1968. Οι Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο «πάτησαν» τους απογοητευτικούς Γουόριορς με ,138-99 πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του ΝΒΑ (μετά από δυο αγώνες) και αφήνοντας τους «πολεμιστές» χωρίς νίκη (και μάλιστα με δυο “βαριά” αποτελέσματα).

Αν και κατάφερε να πετύχει double-double (15π., 13 ριμπ.), ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδειξε… εκτός ρυθμού και άστοχος (4/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 7/15 βολές), ενώ είχε και 4 ασίστ και 2 λάθη σε 27 λεπτά.

Μάλιστα, ο προπονητής του τον άφησε στον πάγκο για σχεδόν ολόκληρη την τελευταία περίοδο. Εκτός σε αυτό το διάστημα έμεινε και ο Μίντλετον, ο οποίος όμως ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου (31 π. με 6/8 τρίποντα).

Στην πρώτη του φετινή εμφάνιση, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν θετικός έχοντας σε 9 λεπτά 4 πόντους (2/2 δίποντα), 1 ασίστ και 1 λάθος και ένα υπέροχο κάρφωμα.

Από τους Γουόριορς, που μετά το -26 της πρεμιέρας απέναντι στους Νετς, γνώρισαν νέα “βαριά” ήττα, ο Στεφ Κάρι είχε μεν 19 πόντους αλλά με 6/17 σουτ (2/10 τρίποντα), ενώ ο ρούκι Τζέιμς Γουάιζμαν είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Να αναφέρουμε ότι ο Κάρι «σκαρφάλωσε» στη δεύτερη θέση των σκόρερ της ιστορίας των Γουόριορς, στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Όταν έφτασε στους 10 πόντους, ο ηγέτης του Γκόλντεν Στέιτ “μέτρησε” 16.449 με τη φανέλα της ομάδας ξεπερνώντας τους 16.447 του Ρικ Μπάρι.

Πλέον ο 32χρονος γκαρντ κυνηγά μόνο τον Γουίλτ Τσάμπερλεϊν, που είχε 17.783 πόντους.

Δωδεκάλεπτα: 33-25, 66-56, 100-76, 138-99.