Απόλλων Π. – ΑΕΚ 84-68: Ο Δίπλαρος την πάτησε σαν… σκαλοπάτι

Mavropoulis
    Ο Απόλλων Πατρών πήρε μία επιβλητική νίκη απέναντι στην ΑΕΚ (84-68), με τον Νίκο Δίπλαρο (22π.) να κάνει πράματα και θάματα απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Ο Νίκος Δίπλαρος είχε φορέσει τη φανέλα της ΑΕΚ μόνο για τις φωτογραφίσεις της απόκτησής του. Όταν πια αποχώρησε, κακήν κακώς, το μόνο που είχε μείνει ήταν εκείνη η δήλωσή του, πως έβλεπε την ΑΕΚ ως «σκαλοπάτι». Η αιτία της πρόωρης αποχώρησής τους. Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν ο γκαρντ του Απόλλωνα είχε στο μυαλό του την… εκδίκηση. Το μόνο σίγουρο είναι πως… πάτησε αυτό το «σκαλοπάτι» με επιβλητικό τρόπο.

Σχεδόν υποτιμητικό για την ΑΕΚ.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στην ΑΕΚ. Στα σημεία. Το δεύτερο στον Απόλλωνα. Με νοκ άουτ! Η ΑΕΚ χρειάστηκε ένα σερί, το οποίο μετέτρεψε το 5-4, υπέρ των Πατρινών, σε 10-5, υπέρ της ΑΕΚ. Οι παίκτες του Στέφανου Δέδα κατάφεραν να αποσπαστούν με διαφορά 7 πόντων (14-7) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο και 7 σερί πόντους του Νίκου Παππά για το 22-17. Ανάμεσα σε όσα έκανε ο Έλληνας γκαρντ ήταν και ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, το οποίο συνοδεύτηκε από μία κραυγή!

Μετά το ματς άλλαξε. Το ίδιο και ο Απόλλωνας. Ο Νίκος Δίπλαρος έκανε ό,τι ήθελε στην επίθεση (15π. στο πρώτο, ο Ορλάντο Κόουλμαν σημείωσε σερί πόντους (12π. στο πρώτο ημίχρονο) και η ΑΕΚ, μολονότι κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ (20-14 στο πρώτο) με 10 επιθετικά, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11 πόντους. Ο Δέδας έγινε έξαλλος σε αρκετές περιπτώσεις, έριξε στη μάχη τον Ίαν Χάμερ, ωστόσο περιόρισε το ροτέισον του σε μόλις 7 άτομα (ο Χάμερ αγωνίστηκε για 7:58 και ο Πετρόπουλος για 4:23).

Σε αυτή τη διαφορά έκλεισε και το πρώτο 20λεπτο, 46-35. Με το σκορ στο 2ο δεκάλεπτο να είναι 29-13!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν άλλαξαν πολλά. Η ΑΕΚ επιχείρησε με ένα μίνι ξέσπασμα του Ερικ Γκρίφιν να μειώσει, έφτασε μέχρι το 49-43 και κάπου εκεί είδαμε το ίδιο.. έργο. Ο Δίπλαρος έβαλε ένα απίθανο καλάθι με πλάτη, ο Ντέιβις κάρφωνε με κάθε τρόπο και ο Απόλλωνας ξέφυγε με 14 πόντους (59-45).

Το… σφιχτό ροτέισον της Ένωσης παρέμεινε ίδιο, με δύο συνεργασίες του Παππά με τον Βαουλέτ να κάνουν το σκορ 59-50. Στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου, το ματς πήγε στις βολές. Και εκεί ευνοήθηκε η ΑΕΚ, η οποία κατάφερε να κάνει το -14, -6 (62-56).

Η ΑΕΚ, στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, κατάφερε να μειώσει ακόμη και στους 4 πόντους (62-58). Ωστόσο, ακολούθησε μία σειρά λαθών, 4 πόντοι του Τσαλμπούρη από επιθετικό φάουλ και σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό (τα προβλήματα της ΑΕΚ, δηλαδή) για το 66-58. Αμέσως μετά ήρθε και το κάρφωμα put back του Ντέιβις, μετά την αδυναμία της ΑΕΚ να πάρει το ριμπάουντ και η διαφορά πήγε ξανά στο +10.

Και εκεί ήρθε η κατάρρευση της ΑΕΚ. Δύο τρίποντα από Δίπλαρο (απ’ τα 8 μέτρα) και Τσαλμπούρη έφτασαν στο ματς στο όριο των 20 πόντων (76-58). Με την ΑΕΚ να δέχεται ένα σερί 14-0! Και κάπου εκεί το ματς να ολοκληρώνεται πριν την ώρα του!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στο σερί 14-0 του Απόλλωνα, τη στιγμή που η ΑΕΚ πλησίασε στο -4 (62-58).

Ο ΜVP: Ο Νίκος Δίπλαρος με 22 πόντους, 4 ασιστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη σε 31:19 στο παρκέ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Στέφανος Δέδας, ο οποίος ελαχιστοποίησε το ροτείσον του, δεν αναζήτησε λύσεις και η ΑΕΚ εμφάνισε τις ίδιες αδυναμίες.

ΟI ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Γιώργος Τσαλμπούρης (15π.) και ο ΝτεΖόν Ντέιβις με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 22 πόντοι των Πατρινών από τα λάθη της ΑΕΚ και τα 10/23 τρίποντα των νικητών.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το ανάποδο καλάθι του Δίπλαρου που θύμισε κάτι από εκείνο του Μάικλ Τζόρνταν.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Απόλλωνας έπαιξε το ματς όχι μόνο στα ισια, αλλά κάτι παραπάνω. Χτύπησε την ΑΕΚ στις αδυναμίες της, ριμπάουντ, τρέξιμο, περιφερειακή άμυνα και κυριάρχησε στο ματς. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα ήταν μία από τα ίδια. Ένα κακό διάστημα, το οποίο επέτρεψε στον Απόλλωνα να ξεφύγει.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 46-35, 62-56, 84-68