Άρης – Απόλλων Πάτρας 70-56: Κέρδισε γιατί «θυμήθηκε» την άμυνα

Mavropoulis

Ο Άρης επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας στο Nick Galis Hall με 70-56 και πλέον μπορεί να στρέψει το βλέμμα του προς τα πάνω και να κοιτάξει τα Playoffs.

Ο αγώνας

Η δέσμευση για επιστροφή στις αποτελεσματικές άμυνες υλοποιήθηκε από την πλευρά του Άρη, αν συνδυαζόταν και με ορθολογισμό στην επίθεση, τόσο το καλύτερο. Τελικώς αυτός ο συνδυασμός δεν χρειάστηκε γιατί ο Άρης κέρδισε εύκολα τον Απόλλωνα, κατευθυνόμενος από τους Κέλι-Χάνλαν και Ουίλιαμς. Ο δε Απόλλων δεν είχε λύσεις στην επίθεση καθώς όταν είδε τον αντίπαλό του να περιορίζει τη δράση των ΜακΛιν, Τσαλμπούρη ουσιαστικά βγήκε εκτός διεκδίκησης της νίκης.

Ο αγώνας

GYMALL

Μέσα από την άμυνά του και την ευστοχία του στο μακρινό σουτ, ο Άρης προηγήθηκε με 13-6 στα μισά της πρώτης περιόδου καθώς ο Απόλλων αδυνατούσε ακόμη και να εκτελέσει. Εκεί οι «κίτρινοι» έχασαν τη δυνατότητα να ξεφύγουν με μεγαλύτερη διαφορά, συνέπεια των άστοχων μακρινών σουτ που ακολούθησαν (3/11) κι έτσι δεν επωφελήθηκαν του διπλάσιου αριθμού ριμπάουντ και κυρίως των πέντε επιθετικών που μάζεψαν (19-15, 10’).

Ο Νίκος Βετούλας είδε την αποτελεσματικότητα της ζώνης από τα τέλη της πρώτης περιόδου και τη διατήρησε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο ΜακΛιν έδωσε μακρινό σουτ στην επίθεση, ο Γιώργος Τσαλμπούρης ήταν ουσιαστικός όσες φορές είχε πλεονέκτημα και ο Απόλλων επέστρεψε (26-24, 14.30). Ένα τρίποντο του Στέλιου Πουλιανίτη μάλλον ήταν σωτήριο για την ψυχολογία του Άρη ο οποίος τελικώς δεν έχασε τα σκήπτρα, μάλιστα το +9 (39-30) στο τέλος του ημιχρόνου μάλλον ήταν ονειρικό βάσει της εξέλιξης του αγώνα.

Η διαφορά έφτασε στο +14 (46-32, 22:30) κι εκεί που ο Άρης έδωσε την αίσθηση ότι θα διευκόλυνε τον εαυτό του, ακολουθήσουν δυόμισι λεπτά κακοποίησης του αθλήματος από τις δύο ομάδες. Ο Απόλλων βελτίωσε την άμυνά του και στην επίθεση βρήκε λύσεις από τον Ντέιβις, ο Άρης σκόραρε με το σταγονόμετρο και δίχως να βγάλει σωστές επιθέσεις περιορίστηκε στους δέκα πόντους μέχρι το τέλος της περιόδου (56-46).

Στα πρώτα 3:30 αγωνιστικά της τελευταίας περιόδου οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα καλάθι! Κι αν για τον Άρη αυτό ήταν φυσιολογικό καθώς δεν είχε λογική στις επιθέσεις του, ο Απόλλων έχασε τη δυνατότητα επιστροφής γιατί ο ΜακΛιν έχασε διαδοχικά ελεύθερα σουτ. Κι έτσι ο Άρης δεν πλήρωσε το (πολύ) κακό διάστημά του και μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο με +14 (62-48). Παρά τα λάθη του Άντονι Κάουαν και τους πόντους που πήρε ο Απόλλων από τις βολές, δεν άλλαξε κάτι καθώς η διαφορά δεν μειώθηκε από τα διψήφια επίπεδα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 39-30, 56-46, 70-56