Ασταμάτητος o Παναθηναϊκός, νίκησε με ανατροπή 2-1 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα

Ημερομηνία:

Mavropoulis

Το «τρένο» του Παναθηναϊκού δεν έκανε στάση ούτε στην Τούμπα. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς, μολονότι βρέθηκε να χάνει από τον ΠΑΟΚ κατάφερε με δύο γκολ του Αϊτόρ στο δεύτερο ημίχρονο να επικρατήσει την Κυριακή με 2-1 του «δικεφάλου» του Βορρά, στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, κάνοντας το «6 στα 6» στο πρωτάθλημα της Super League.

Οι «ασπρόμαυροι» άνοιξαν το σκορ στο 18’ με τον Ολιβέιρα, με τον Ισπανό να ισοφαρίζει στο 51’, κάνοντας μόνος του την ολική ανατροπή στο 73’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Με αυτό το τρίποντο οι Κυπελλούχοι Ελλάδας φιγουράρουν στην κορυφή της βαθμολογίας με 18 βαθμούς, με τον ΠΑΟΚ να μένει στους 11, μετά την αποψινή του ήττα, η οποία ήταν η πρώτο στο εφετινό πρωτάθλημα για το συγκρότημα του Λουτσέσκου.

Οι «πράσινοι» απείλησαν πρώτοι στο ματς, στο 12′, με τον Άνταμ Τσέριν να βρίσκει τον Αϊτόρ, το σουτ του οποίου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ντόμινικ Κοτάρσκι.

Πέντε λεπτά αργότερα, από σέντρα του Λύρατζη, ο Ολιβέιρα αστόχησε με το κεφάλι, αλλά στο 18′ ο Πορτογάλος δεν λάθεψε: ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έκανε την πάσα, ο Ντόουγκλας Αουγκούστο «τσίμπησε» την μπάλα όσο χρειαζόταν για να πλασάρει ο Πορτογάλος με το δεξί τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι, κάνοντας το 1-0.

Οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό κι οι ευκαιρίες ήταν ελάχιστες στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους. Ένα σουτ του Κάλεντ Νάρεϊ (32′) κι ένα του Αντράζ Σπόραρ (37′) αποτέλεσαν εύκολη λεία για τους τερματοφύλακες των δύο ομάδων, ενώ η κεφαλιά του Γιασμίν Κούρτιτς στο 45′ δεν βρήκε στόχο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Ρούμπεν Πέρεθ βρήκε εξαιρετικά τον Αϊτόρ στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Ισπανός πέρασε και τον Κοτάρσκι, κάνοντας σε κενή εστία το 1-1.

Ο τραυματισμός του Ολιβέιρα, άλλαξε κι άλλο την εικόνα του αγώνα, αφού ο ΠΑΟΚ ξέμεινε από κλασικό φορ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι σπατάλησαν σπουδαία ευκαιρία στο 64′, όταν ο Αουγκούστο αστόχησε με το αριστερό έπειτα από την ωραία ενέργεια του Ζίβκοβιτς.

Πέντε λεπτά μετά, από ασυνεννοησία στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Κοτάρσκι βρήκε με τη γροθιά τον Σπόραρ. Η κεφαλιά του Σλοβένου πέρασε έξω, αλλά έπειτα από την παρέμβαση του VAR ο Γιούλιαν Βάινμπεργκερ έδειξε την άσπρη βούλα.

GYMALL

Ο Αϊτόρ ευστόχησε, κάνοντας στο 73′ το 2-1 για τον Παναθηναϊκό. Στο 90′ ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε πέναλτι σε μια μονομαχία του Μάγκνουσον με τον Κωνσταντέλια αλλά μετά τη χρήση του VAR άλλαξε την απόφαση του καθώς δεν υπήρχε επαφή ανάμεσα στους δύο παίκτες. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ είχε τρεις τελικές αλλά όλες πέρασαν πάνω από την εστία του Μπρινιόλι.

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τη Θεσσαλονίκη, υποχρεώνοντας τον ΠΑΟΚ στην πρώτη φετινή ήττα και πλέον μπορεί να ονειρεύεται την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του ντέρμπι ακούστηκαν αποδοκιμασίες από την εξέδρα για την ομάδα και προσωπικά για τον Λουτσέσκου, ο οποίος μάλιστα είχε έναν έντονο διάλογο με οπαδούς των «ασπρόμαυρων».

Κίτρινες: Ολιβέιρα, Κοτάρσκι, Κούρτιτς – Μάγκνουσον, Χουάνκαρ.

Γκολ: 18′ Ολιβέιρα (ΠΑΟΚ), 51′, 73′  Αϊτόρ (Παναθηναϊκός)

Κίτρινες: Ολιβέιρα (ΠΑΟΚ), Κοτάρσκι  (ΠΑΟΚ), Κούρτιτς (ΠΑΟΚ), Χουάνκαρ (Παναθηναϊκός)

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Λύρατζης (86′ Κωνσταντέλιας), Βιεϊρίνια (76′ Τσαούσης), Κούρτιτς (86′ Γκορντεζιάνι), Ντάντας (76′ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Νάρεϊ, Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (56′ λ.τ. Μπίσεσβαρ)

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Σάντσες, Πέρεθ, Τσέριν, Κουρμπέλης, Μπερνάρ, Αϊτόρ (90’+5′ Σάρλια), Σπόραρ (86′ Ιωαννίδης)

Aξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα τόσο οι παίκτες του ΠΑΟΚ όσο και αυτοί του Παναθηναϊκού πήγαν μπροστά από τη Θύρα 4  και κατέθεσαν στεφάνια στη μνήμη των αδικοχαμένων φιλάθλων του δικεφάλου του Βορρά, που έχασαν τη ζωή τους πριν από 23 χρόνια στο τροχαίο δυστύχημα στα Τέμπη, ενώ τηρήθηκε κι ενός λεπτού σιγή.