«Δράκουλες» οι Ρουμάνοι διέλυσαν με 3-0 την Ουκρανία

Η Ρουμανία ήταν καταιγιστική απέναντι στην Ουκρανία (3-0), ξεκίνησε με το «δεξί» το Euro και με τις γκολάρες των Στάντσιου (29′), Μάριν (53′) και Ντράγκους (57′) έβαλε τις βάσεις για την 2η θέση του πέμπτου ομίλου πίσω από το φαβορί για την πρωτιά Βέλγιο.

Δεν είχαν απάντηση στις εκπληκτικές εκτελέσεις των Ρουμάνων οι Ουκρανοί, που πλέον έχουν ένα τεράστιο «πρέπει» στα επόμενα δύο παιχνίδια τους.

Κακό πρώτο ημίχρονο, αλλά…

Ρουμανία και Ουκρανία ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή στιγμή πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτό. Αμφότερες ήταν πολύ προσεκτικές στη συνέχεια, αφού το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν «τελικός» για την 2η θέση από τη στιγμή που στον 5ο όμιλο ξεχωρίζει το Βέλγιο.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι δεν θα έχουμε κάποιο γκολ στο πρώτο μέρος, η Ρουμανία άνοιξε το σκορ με ένα εκπληκτικό σε εκτέλεση γκολ. Ο Λούνιν δεν διώχνει σωστά τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Μαν, που έστρωσε στον Στάντσιου και ο αρχηγός των Ρουμάνων έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας με ένα κυριολεκτικά άπιαστο σουτ.

Η Ουκρανία πίεσε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς ωστόσο κάποια αξιόλογη ευκαιρία και κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με του Ρουμάνους να προηγούνται με 1-0.