Εχασε ο Προμηθέας στη Λάρισα

Mavropoulis

Απροσδόκητη, με βάση την εικόνα του παιχνιδιού στα πρώτα 28 λεπτά, ήττα γνώρισε ο Προμηθέας, που έχασεμε 81-85 από τη Λάρισα Bread Factory στο σημερινό εξ αναβολής παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, παρότι προηγείτο σταθερά στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ακόμη και με διψήφιες διαφορές, τελικά κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο, μην μπορώντας να συνεχίσει τα ροζ φ.α. μετά το εντυπωσιακό «διπλό» επί του Μεσολογγίου BAXI στο Αγρίνιο.

Έτσι οι «Προμηθείς», που έχασαν κατά κράτος τη μάχη ρων ριμπάουντ (23 έναντι 40 της Λάρισας), παρέμειναν στις 4 νίκες στο πρωτάθλημα (έχουν χάσει ήδη 3 φορές εκτός έδρας) κι έχασαν την ευκαιρία να αναρριχηθούν κι άλλο στον βαθμολογικό πίνακα, την ίδια ώρα που εκκρεμούν ακόμη άλλα τρία παιχνίδια που είχαν αναβληθεί (με ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στις 16/1, Λαύριο MEGABOLT εκτός έδρας στις 20/1 και Παναθηναϊκό στην Πάτρα, που δεν έχει ακόμη οριστεί).

Πλέον, ο Προμηθέας επιστρέφει στην Πάτρα, ενόψει του μεγάλου Κυριακάτικου (17:00) ντέρμπι με τον Ηρακλή στο «Τόφαλος», στο οποίο καλείται να επιστρέψει στις νίκες.

Ο Προμηθέας, που ξεκίνησε με τον Τζεριάν Γκραντ για πρώτη φορά στην 5άδα (Αθηναίου, Γιαννόπουλος, Δ. Αγραβάνης και Αγκμπελίς οι υπόλοιποι 4), φάνηκε να ψάχνεται στα πρώτα λεπτά αναμέτρησης, καθώς η Λάρισα είχε ένα σταθερό προβάδισμα (12-4 στο 5΄).

Στην συνέχεια, όμως, η ομάδα του Μάκη Γιατρά αντεπιτέθηκε και με τον Μίλερ ηγέτη στην επίθεση, όχι μόνο ισοφάρισε σε 14-14 στο 7΄, αλλά και προσπέρασε στο σκορ με 14-17 στο 8΄.

Η Λάρισα, που είχε ένα τρίλεπτο χωρίς καλάθι χάρη στην άμυνα των φιλοξενούμενων, αντέδρασε από την πλευρά της, με την α΄ περίοδο να ολοκληρώνεται, ωστόσο, με τους «Προμηθείς» να διατηρούν το προβάδισμα (19-22).

Η β΄ περίοδος ξεκίνησε με τα τρίποντα των Γιαννόπουλου και Γουέμπ (22-25 στο 12΄), με τον Προμηθέα να χτυπάει – όπως έκανε και στο Αγρίνιο κόντρα στο Μεσολόγγι BAXI – μέσα στο καλάθι με τον εντυπωσιακό Αγκμπελίς (24-30 στο 14΄). Ο Ρας μείωσε με τρίποντο, όμως ο Αγκμπελίς συνέχισε τον χαβά του (27-33 στο 16΄), με την Λάρισα να κυνηγάει συνεχώς το σκορ (32-35 στο 17΄) και τον Προμηθέα πάντα μπροστά (32-38 στο 18΄ με τρίποντο του Δ. Αγραβάνη).

Στο 1.07΄ πριν το τέλος είχαμε μια περίεργη φάση-κοκκορομαχία, όπου ο Μπράουν έριξε στο παρκέ τον Γιάννη Αγραβάνη, αλλά σφυρίχτηκε αρχικά επιθετικό φάουλ πάνω στον παίκτη του Προμηθέα, ο οποίος αντέδρασε και δέχτηκε τεχνική ποινή.

Τελικά οι διαιτητές ξαναείδαν την φάση στο ριπλέι και έδωσαν αντιαθλητικό φάουλ υπέρ του Προμηθέα, με το σκορ μέσα από τη διαδικασία των εναλλάξ βολών να γίνεται 34-42. Οι φιλοξενούμενοι πήραν φόρα και έκλεισαν το 10λεπτο προηγούμενοι με +9 (35-44), ελέγχοντας πλήρως τα πράγματα.

Ο Προμηθέας μπήκε φουριόζος και στην επανάληψη (35-46 στο 21΄), με τον Γουέμπ να δίνει μεν μια μικρή ανάσα στην Λάρισα (38-46), αλλά δυστυχώς για τους Θεσσαλούς η απάντηση από Δ. Αγραβάνη (38-49) και Λούντζη (38-53 στο 23΄) ήταν άμεση.

Ο Τζεράι Γκραντ «έγραψε» το 38-55, η Λάρισα μείωσε, αλλά έδειχνε ανήμπορη να ακολουθήσει (42-55 στο 25΄), με το κάρφωμα του Τζεράι Γκραντ να διαμορφώνει το 42-57 στο 26΄.

Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (44-61 στο 28΄) με τα σουτ των Τζεριάν Γκραντ και Μίλερ, με τη γ΄ περίοδο να κλείνει με διαφορά 8 πόντων για τους «Προμηθείς» (54-62), καθώς οι γηπεδούχοι μείωσαν με σερί 7-0 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, η Λάρισα ξεκίνησε την ύστατη αντεπίθεση και μείωσε σε 59-67 στο 31΄ και σε 61-67 στο 32΄, με τον Προμηθέα να παθαίνει, για περίπου ένα τρίλεπτο, μπλάκ-άουτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν την ομάδα του Μάκη Γιατρά (64-67 στο 33΄), με τα απανωτά τρίποντα του Αθηναίου και του Σμιθ να βάζουν φωτιά στο παιχνίδι (67-70 στο 24΄). Ο Δ. Αγραβάνης έδωσε ανάσα στους «Προμηθείς» με γκολ-φάουλ που πέτυχε (67-73), ενώ ακολούθησε έμμεσο τρίποντο και από τον Χάρη Γιαννόπουλο (67-76 στο 35΄).

Η Λάρισα δεν είχε πει, όμως, την τελευταία της λέξη (μείωσε σε 71-76 στο 36΄, σε 73-77 στο 37΄ και σε 75-77 στα 2.32΄ πριν το τέλος), με τον Προμηθέα να δείχνει να τα έχει χαμένα. Ο Γιαννόπουλος αστόχησε σε τρίποντο, με τον Σμιθ να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Θεσσαλούς με τρίποντο στο 1.54΄ πριν τη λήξη (78-77).

Ο Προμηθέας αστόχησε εκ νέου, με τον ασταμάτητο Σμιθ να «γράφει» το 80-77 στο 1.11΄ για το τέλος. Δυστυχώς ο Τζεράι Γκραντ ήταν και πάλι άστοχος για τον Προμηθέα, με τη Λάρισα να αστοχεί με την σειρά της στα τελευταία 31,6΄΄ και τον Τζεριάν Γκραντ να πετυχαίνει στην συνέχεια το 80-79.

Ο Σμιθ πήγε στη γραμμή της φιλανθρωπίας στα 19,8΄΄ πριν το τέλος (82-79), με τον Αθηναίου να οδηγείται σκόπιμα στις ελεύθερες βολές (82-81 στα 16,5΄΄). Ο Τζέριαν Γκραντ χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ στην επαναφορά της Λάρισας και κάπου εκεί κρίθηκαν όλα (οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν για παράβαση 5΄΄ μετά την εύστοχη βολή των γηπεδούχων), με τους Θεσσαλούς να πετυχαίνουν την ολική ανατροπή (85-81) και τους «Προμηθείς» να μην μπορούν να φτάσουν στην 3η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα, μετά τις επιτυχίες με Περιστέρι και Μεσολόγγι ΒΑΧΙ.