Εκκωφαντική εμφάνιση…και νίκη για την Παναχαϊκή

Ημερομηνία:

Για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’Εθνικής, η Παναχαϊκή επικράτησε με 5-0 του Διαβολιτσίου στην Αγυιά. Σκόρερ για τους «κοκκινόμαυρους» ήταν στο 6’ ο Χαντί από το σημείο του πέναλτι, στο 54’ ο Κωνσταντόπουλος το 2-0 στο 55’ και στο 77’ το 3-0 και το 4-0 ο Αλεξόπουλος, ενώ το 5-0 ήρθε από τα πόδια του Λούσκου. Έτσι η Παναχαϊκή πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκης της, και δεύτερη στο πρωτάθλημα, και παράλληλα έμεινε αήττητη στα εντός έδρας παιχνίδια για το φετινό πρωτάθλημα.

Η Παναχαϊκή μπήκε με σπασμένα τα φρένα, όπως είχε μπει και στο παιχνίδι με τον ΠΑΟ Βάρδας, και στο 5’ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Χαντί με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Μερκούρι. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Αλεξόπουλος εκμεταλλεύτηκε την όμορφη κάθετη του Τεγούση και λίγο πριν προλάβει να εκτελέσει ανατράπηκε από τον Καντούση. Την έσχατη των ποινών ανέλαβε ο ανεβασμένος Χαντί, που ήταν εύστοχος ανοίγοντας έτσι το σκορ για τους «κοκκινόμαυρους» (1-0). Στο 13’ οι παίκτες του Ζέλικο Κάλαϊτζιτς βρέθηκαν κοντά στο 2-0, όμως ο Μερκούρι σταμάτησε την καλή κεφαλιά του Κωνσταντακόπουλου, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Χαντί. Μάλιστα στο 20’ η Παναχαϊκή διαμαρτυρήθηκε για ακόμη ένα πέναλτι, όταν ο Χαντί ανατράπηκε από τον Καντούση, όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Οι «κοκκινόμαυροι» ήταν καταιγιστική στα πρώτα τριάντα λεπτά, και στο 29’ έχασαν τεράστια ευκαιρία να αυξήσουν καλό το προβάδισμα τους, όταν ο Στεργίδης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά τους, έκανε και την παράλληλη σέντρα, αλλά ο Μπουρλάκης από πλεονεκτική θέση και με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων εξουδετερωμένο, έστειλε την μπάλα άουτ.  Ο μονόλογος της Παναχαϊκής συνεχίστηκε, όταν στο 40’ ο Χαντί και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ απείλησε, όμως ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Εν τέλει είδαμε ένα πρώτο ημίχρονο, όπου η Παναχαϊκή δεν δέχτηκε ούτε φάση, αλλά και παράλληλα το σκορ θα μπορούσε να ξεφύγει, όμως ο Μερκούρι ήταν ο μοναδικός λόγος που οι φιλοξενούμενοι έμεναν ζωντανοί στο παιχνίδι.

Οι παίκτες του Ζέλικο Κάλαϊτζιτς μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο για να καθαρίσουν το παιχνίδι και αυτό έκαναν. Αρχικά στο 54’ ο Κωνσταντόπουλος έκανε το 2-0, έπειτα από κόρνερ του Χαντί, ενώ ένα λεπτό αργότερα έγινε και το 3-0 όταν ο Στεργίδης από δεξιά έκανε την σέντρα ακριβείας προς τον Αλεξόπουλο, και ο τελευταίος με κεφαλιά αύξησε το προβάδισμα για την Παναχαϊκή, πετυχαίνοντας έτσι και το πρώτο του γκολ στην σεζόν.  Στο 77’ όμως η Παναχαϊκή έκανε και το 4-0, όταν ο Χαντί έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Αλεξόπουλος με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ενώ στο 87’ γράφτηκε και το 5-0 όταν ο Λούσκος πήρε το ριμπάουντ και γράφτηκε και αυτός στην λίστα τον σκόρερ.