Ο φάκελος με την λευκή σκόνη που έφθασε στις 17/01/2023 στα γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ στην πλατεία Κουμουνδούρου, σύμφωνα με πληροφορίες, ταχυδρομήθηκε από υποκατάστημα των ΕΛΤΑ, στην Πάτρα
Συγκεκριμένα κατά την παραλαβή της αλληλογραφίας η ασφάλεια των γραφείων διαπίστωσε ότι υπήρχε και ένας φάκελος χωρίς αποστολέα. Όταν τον άνοιξαν διαπίστωσαν ότι περιείχε μια λευκή σκόνη άγνωστης σύνθεσης. Ειδοποιήθηκε άμεσα η Κρατική Ασφάλεια που παρέλαβε τον φάκελο, το περιεχόμενο του οποίου θα σταλεί για ανάλυση στο Χημείο του Κράτους.
![Από ΕΛΤΑ της Πάτρας ο φάκελος με τη σκόνη στα γραφεία του ΣΥΡΙΖΑ 2 ΣΥΡΙΖΑ](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2023/01/fakelos-patra-suriza-1024x495.jpg)
Οι έρευνες των αστυνομικών που ακολούθησαν τις επόμενες ημέρες τους οδήγησαν στην Πάτρα, καθώς ο φάκελος είχε ταχυδρομηθεί από τοπικό υποκατάστημα. Τώρα ερευνώνται κάμερες ασφαλείας μήπως και εντοπιστεί το άτομο ή τα άτομα που έστειλαν το δέμα στο κόμμα της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης.
![ΟΛΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ](https://flamis.gr/wp-content/uploads/2024/07/Olympia-Odos-300x250_NEW_03.gif)