Εθνική νεανίδων Πόλο: Νίκη πρόκριση για τον ημιτελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος

Mavropoulis

Η Εθνική νεανίδων στο πόλο ήταν σαρωτική και δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Νέα Ζηλανδία. Τη συνέτριψε με 23 – 9 και πήρε πανηγυρική πρόκριση στον αυριανό ημιτελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος, που γίνεται στο Βελιγράδι.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία, διεκδικώντας τη συμμετοχή της στον τελικό για δεύτερη φορά μετά το 2012.

Η Χαλδαίου και η Σάντα σκόραραν από πέντε γκολ η καθεμία και ήταν οι πρώτες σκόρερ για την ελληνική ομάδα, που διεκδικεί το τρίτο της μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά το χρυσό του 2012 και το χάλκινο του 2018.

Στίβος

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου επιβεβαίωσε ότι ανήκει στις κορυφαίες σπρίντερ του κόσμου στην ηλικία της καταλαμβάνοντας την 5 θέση στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος κάτω των 20 ετών, που διεξάγεται στο Κάλι της Κολομβίας.

Η 19χρονη Θεσσαλονικιά δεν επηρεάστηκε από την βροχή που είχε πέσει νωρίτερα και τερμάτισε σε χρόνο 23.42, χειρότερο κατά 22 εκατοστά από το πανελλήνιο ρεκόρ, που είχε πετύχει στον ημιτελικό με 23.20.

Διακρίσεις είχαμε από τους νεαρούς αθλητές μας και στο Τάε κβο ντο. Η Αθανασία Ρεπούλια κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων, που γίνει στη Σόφια.

Με εντυπωσιακές εμφανίσεις έφτασε ως τον τελικό της κατηγορίας κάτω των 55 κιλών, όπου όμως ηττήθηκε από την Κορεάτισσα Κιμ.

Στο βάθρο της ίδιας διοργάνωσης στην κατηγορία κάτω των 63 κιλών ανέβηκε και ο Ραφαέλ Παππάς.

Κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο, καθώς ηττήθηκε στον ημιτελικό από τον μετέπειτα παγκόσμιο πρωταθλητή Ρεζάι από το Ιράν.