Euro 2024: Δεν έπεισε αλλά νίκησε η Αγγλία, ανατροπή για Ολλανδία και η πρώτη ισοπαλία στο τουρνουά

Χωρίς εκπλήξεις, αλλά με… εξωαγωνιστικά απρόοπτα συνεχίζεται το Euro 2024 στη Γερμανία. Η 3η ημέρα του τουρνουά ξεκίνησε με την σύλληψη ενός άνδρα στο Αμβούργο που απειλούσε τους αστυνομικούς με τσεκούρι αρκετές ώρες πριν το ματς Πολωνία-Ολλανδία και συνεχίστηκε με τα επεισόδια που φέρεται να προκάλεσαν Αλβανοί χούλιγκανς επιτιθέμενοι σε Σέρβους (αλλά και Άγγλους) οπαδούς στο Γκίζελκιρχεν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Αγγλία στην πρεμιέρα της προηγήθηκε νωρίς και εν τέλει το 1-0 του Μπέλιγχαμ ήταν αρκετό για να νικήσει την Σερβία που ήθελε αλλά δεν μπορούσε.

Στο πρώτο χρονικά ματς η Πολωνία προηγήθηκε, αλλά η εμφανώς ανώτερη Ολλανδία πήρε τη νίκη, ενώ η Σλοβενία (κορυφαίος ο Σπόρας, βασικός Τσέριν, αλλά ο Βέρμπιτς) πήρε δίκαια την ισοπαλία κόντρα στους Δανούς που προηγήθηκαν με τον Κρίστιαν Έρικσεν, αλλά στο Β’ ημίχρονο δεν μπήκαν στο γήπεδο.

Δανία-Σλοβενία 1-1 (Γ’ όμιλος)

Στην πρώτη του συμμετοχή σε αγώνα Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, 1100 ημέρες μετά την ανακοπή καρδιάς που υπέστη στη διοργάνωση του 2021, ο Κρίστιαν Έρικσεν σκόραρε για τους Δανούς οι οποίοι στα πρώτα 45 λεπτά ήταν σαν να έπαιζαν κόντρα στον Σπόραρ.

Ο φορ του ΠΑΟ ήταν εξαιρετικός κι όταν βρήκε συμπαραστάτες στο Β’ ημίχρονο το ματς άλλαξε με την Σλοβενία να ισοφαρίζει με τυχερό γκολ (η μπάλα άλλαξε πορεία στο σουτ), αλλά να παίρνει δίκαια την ισοπαλία έχοντας πολλές φάσεις (και δοκάρι με τρομερό σουτ του Σέσκο).

Σερβία-Αγγλία 0-1 (Γ’ όμιλος)

Είναι η ομάδα που οι στοιχηματικές δίνουν ως φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου και φρόντισε να αποφύγει τις κακοτοπιές στην πρεμιέρα. Όχι γιατί έκανε καμία σπουδαία εμφάνιση, αλλά κυρίως γιατί είχε απέναντι της ένα σύνολο γεμάτο ταλέντο που δεν είναι ομάδα και δεν έχει προπονητή.

Η Αγγλία ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της ουσιαστικά φάση με την κεφαλιά-δυναμίτη του Μπέλιγχαμ κι η Σερβία στο πρώτο ημίχρονο ήταν κάκιστη. Στο δεύτερο όμως άλλαξε εικόνα, μόνο που η υπεροχή της δεν μετουσιώθηκε σε φάσεις (εξαίρεση το σουτ του Βλάχοβιτς στο 82’) και οι αλλαγές του Στοΐκοβιτς έκαναν την ομάδα του χειρότερη. Οι Άγγλοι πάντως με εξαίρεση το δοκάρι του Κέιν (δύο επαφές στο πρώτο ημίχρονο με τη μπάλα) στο 77’ έπαιζαν μαζική άμυνα και με τέτοια εικόνα δεν έχουν καμία τύχη.

Πολωνία-Ολλανδία 1-2 (Δ’ όμιλος)

Ο Βέγκχορστ ήταν η χρυσή αλλαγή της Ολλανδίας καθώς διαμόρφωσε το τελικό 1-2 στο 83’ και ουσιαστικά στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, σε ένα ματς που οι «οράνιε» έπρεπε να έχουν καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο.

Αντ’ αυτού βρέθηκαν πίσω στο σκορ (16’ Μπούκσα) κι αφού σπατάλησαν ένα σκασμό κλασικές ευκαιρίες βρήκαν την ισοφάριση με τυχερό γκολ του Χάκπο (29’). Βέβαια συνέχισαν να κυριαρχούν και στο τέλος πήραν αυτό που άξιζαν με το γκολ του υψηλόσωμου φορ.