ΦΩΤΟ: Ο εξαιρετικός Προμηθέας…κατέκτησε την τρίτη θέση

Ημερομηνία:

Mavropoulis

Για το 5ο και τελευταίο παιχνίδι των μικρών τελικών, με στόχο την κατάκτηση της τρίτης θέσης, ο Προμηθέας επικράτησε με 96-56 της ΛΛάρισα στο Δημήτριος Τόφαλος. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Νίκος Γκίκας με 19π., ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ζάρας με 10π. Έτσι ο Προμηθέας κατέκτησε την τρίτη θέση στην φετινή Stoiximan Basket League, και στο τέλος του αγώνα παρέλαβε και το χάλκινο μετάλλιο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε δυνατά από την αρχή, έχοντας και τον αέρα από τις δύο σερί νίκες που έχει πετύχει κόντρα στην Λάρισα. Παρόλα αυτά η Λάρισα δεν κατάφερε να πλησιάσει τους παίκτες του Μάκη Γιατρά, με τον Προμηθέα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 23-11. Ούτε στην δεύτερο περίοδο άλλαξε κάτι όμως, με τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να είναι αυτοί που έκαναν «παιχνίδι» σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, με την διαφορά να ανοίγει όλο και περισσότερο. Έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Προμηθέα να βρίσκεται μπροστά με 46-27.

GYMALL

Και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τον Μάκη Γιατρά να είναι χαρούμενος από επίδοση της ομάδας του σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Έτσι ο Προμηθέας έκλεισε με το υπέρ του 74-41. Στο τελευταίο και τέταρτο δεκάλεπτο ειχαν όλα κριθεί με τις δύο ομάδες παρόλα αυτά να παίζουν μπάσκετ μέχρι τέλους και τον Προμηθέα εν τέλει να παίρνει την νίκη και να κάνει το 3-2 στους μικρούς τελικούς με 96-56, και συνάμα να κατακτά και την Τρίτη θέση στην φετινή Stoiximan Basket League .

Διαιτητές: Πουρσανίδης-Κάρδαρης-Μαγκλογιάννης