ΦΩΤΟ: Συνεχίζει τις υψηλές…πτήσεις ο Προμηθέας! Κέρδισε τον Ιωνικό

Mavropoulis

Για την 2η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ο Προμηθέας επικράτησε με 97-84 του Ιωνικού στο «Δημήτριος Τόφαλος». Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Γιάνγκ με 34 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 21 π.( πέτυχε double double με 10 ρ.) .

ΦΩΤΟ: Συνεχίζει τις υψηλές…πτήσεις ο Προμηθέας! Κέρδισε τον ΙωνικόΈτσι ο Προμηθέας έφτασε τις τρείς σερί νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια (δύο στο πρωτάθλημα και μια στην Ευρώπη), ξεκινώντας εξαιρετικά την σεζόν, και περιμένοντας πλέον την Γκράν Κανάρια μεσοβδόμαδα για να διευρύνει αυτό το θετικό σερί. Να σημειώσουμε επίσης ότι ο Κουλμπόκα έκανε για τρίτο σερί παιχνίδι double double.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας δεν μπήκε καλά, με τον Ιωνικό να το εκμεταλλεύεται και να χτυπά στο transition. Ο Μάκης Γιατράς μάλιστα είδε και τον Κουλμπόκα να είναι αρκετά άστοχος, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βοηθήσει στο επιθετικό κομμάτι. Έτσι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 23-19. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια άλλη υπόθεση, καθώς οι «Προμηθείς» μπήκαν με όρεξη στο παρκέ, βγάζοντας αυτά που τους ζητούσε ο Μάκης Γιατράς στο γήπεδο. Ο Γιάνγκ και ο Κάουαν σε αυτή την περίοδο πήραν τα «όπλα» τους, και κατάφεραν να βάλουν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ. Μάλιστα το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Προμηθέα να βρίσκεται μπροστά με +8 (49-41).

GYMALL

ΦΩΤΟ: Συνεχίζει τις υψηλές…πτήσεις ο Προμηθέας! Κέρδισε τον ΙωνικόΦΩΤΟ: Συνεχίζει τις υψηλές…πτήσεις ο Προμηθέας! Κέρδισε τον Ιωνικό

Και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας δεν μπήκε καλά, και είδε και πάλι τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και να μειώνουν σε απόσταση βολής. Παρόλα αυτά στα μισά της περιόδου οι «Προμηθείς» ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να ανοίξουν και πάλι την διαφορά, κλείνοντας την περίοδο με το υπέρ τους 73-61. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να μπαίνουν αποφασισμένοι να κάνουν το τρία στα τρία την φετινή σεζόν, και με μπροστάρη τον Γιάνγκ ( ο οποίος πέτυχε 34 πόντους) το κατάφεραν παίρνοντας την νίκη με 97-84

Τα δεκάλεπτα: 19-23/ 49-41/ 73-61/ 97-84

Διαιτητές: Τσαρούχα – Τσώνος – Θεοδωρόπουλος