Γκραν Κανάρια- Προμηθέας 81-62: Τα πάντα κρίθηκαν στην 3η περίοδο

Mavropoulis

Ο Προμηθέας προηγήθηκε, με το τέλος του πρώτου ημίχρονου, στην έδρα της Γκραν Κανάρια (38-36), αλλά κατέρρευσε στην 3η περίοδο και ήρθε φυσιολογικά η ήττα από τους Ισπανούς με 81-62 για την 11η στροφή του Γιούροκαπ.
    Το 3ο δεκάλεπτο καθόρισε την έκβαση του αγώνα, αφού το σύνολο του Πορφίριο Φισάκ κέρδισε την περίοδο με 24-7 και το 36-38 μετατράπηκε σε 60-45 στο 30’.
    Ο Προμηθέας μπήκε δυναμικά στην 4η περίοδο και μείωσε σε 60-52, με 7-0 σερί, αλλά από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και δεν επέτρεψαν στην πατρινή ομάδα να διεκδικήσει τη νίκη, έχοντας άλλωστε και με 4 φάουλ τον Κέντρικ Ρέι.
    Τρομερό ματς με 15 πόντους και 5/5 δίποντα έκανε ο Χαντ, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Ντίλαν Ένις για τους νικητές, με 18 πόντους και 4 τρίποντα.
    ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-12, 36-38, 60-45, 81-62
    Γκραν Κανάρια (Φισάκ): Κράμερ 10(2), Ιλιμάνε Ντιόπ 2, Μπρουσίνο 10(1), Σλότερ 7(1), Πουτσοβόι 4, Σάλβο 7, Λόπεθ, Καλίφα Ντιόπ 11, Ένις 18(4), Μουτάφ 3(1), Όλιβερ 5.
    Προμηθέας (Ζούρος): Ρέι 17(1), Γκάντι 4, Γκραντ 7, Ρογκαβόπουλος 8(2), Χαντ 15, Γκίκας, Αγραβάνης 9, Μπαζίνας, Τανούλης, Άντριτς 2,