Η κακή παράδοση συνεχίστηκε στο «Αλεξάνδρειο για τον Προμηθέα…σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του μπάσκετ

Ημερομηνία:

Mavropoulis

Για την 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ο Προμηθέας ηττήθηκε με 76-73 από τον Άρη στο «Αλεξάνδρειο». Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Πουλιανίτης με 25 πόντους, ενώ για τον Προμηθέα ο Σίμπσον είχε 19 πόντους πετυχαίνοντας και ένα τεράστιο σουτ τριών πόντων εκτός ισορροπίας. Αυτό που πρέπει να τονίσουμε είναι ότι ήταν πραγματικά ένα παιχνίδι διαφήμιση για το ελληνικό μπάσκετ, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ, με τον Προμηθέα να θέλει να επιβάλλει τον ρυθμό του, όμως ο Άρης αντίστοιχα είχε τις λύσεις σε όλα τα ερωτήματα που τέθηκαν εντός παρκέ. Έτσι η πρώτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με μόλις έναν πόντο (18-17). Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς και οι δύο ομάδες έπαιζαν με ένταση, δείχνοντας ότι ήθελαν αμφότεροι το παιχνίδι. Μάλιστα όταν ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 10-0, ο Άρης απάντησε και αυτός με ένα γρήγορο σερί 9-0, βλέποντας έτσι πολλές εναλλαγές στο σκόρ, αλλά και ένα αρκετά κλειστό ματς. Άλλωστε το ημίχρονο έκλεισε με τον Προμηθέα να βρίσκεται μπροστά με 38-39.

GYMALL

Στο ίδιο μήκος κύματος συνεχίστηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, χωρίς να καταφέρνουν να ξεφύγουν στο σκόρ. Για την ομάδα του Ηλία Ζούρου ήρθαν πολλές λύσεις σε αυτή την περίοδο από τον Κέντρικ Ρέι που σημείωσε δύο συνεχόμενα τρίποντα φτιάχνοντας και την ψυχολογία ακόμη περισσότερο της ομάδας και των συμπαικτών του. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Προμηθέα να βρίσκεται μπροστά με 56-51. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν πραγματικά ένα θρίλερ, με τις δύο ομάδες να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό στο παρκέ. Μάλιστα ο Άρης πήρε μια διαφορά εννιά πόντων μέχρι τα τελευταία δύο λεπτά του παιχνιδιού, με τους παίκτες του Ηλία Ζούρου να μπαίνουν με μεγάλα σουτ για τα καλά στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα. Με τον Σίμπσον και τον Άντριτς να πετυχαίνουν απίστευτα σουτ εκτός ισορροπίας, και να στέλνουν το παιχνίδι σε διαφορά μίας κατοχής. Παρότι στο τέλος είχε την ευκαιρία ο Προμηθέας να στείλει το παιχνίδι στην παράταση δεν τα κατάφερε με τον Άρη να παίρνει την νίκη με 76-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-17/ 28-39/