Η Σλοβακία σόκαρε 1-0 το Βέλγιο, που του ακυρώθηκαν δύο γκολ

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη στο Euro 2024 ήρθε το βράδυ της Δευτέρας (17/6) στην αναμέτρηση του Βελγίου με τη Σλοβακία  με τους τυπικά φιλοξενούμενους να φτάνουν στη νίκη και την κατάκτηση των τριών πόντων.

Ο Σραντς ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του εκμεταλλευόμενος ένα λάθος του Ντοκού για να ακολουθήσει ένας επιθετικός μονόλογος από πλευράς Βέλγων με καθαρές ευκαιρίες και δύο γκολ από τον Λουκάκου που ακυρώθηκαν με τη χρήση του VAR για να μείνει το 0-1 υπέρ των Σλοβάκων μέχρι το τέλος.

Δύο γκολ των Βέλγων με τον Λουκάκου ακυρώθηκαν με τη χρήση του VAR.

Η Σλοβακία μπήκε πιο ορεξάτη στο ματς και είχε κάποια καλά σουτ, την ώρα όπου οι Βέλγοι έψαχναν τα πατήματά τους. Ωστόσο, στο 56′ οι «Κόκκινοι» βρήκαν δίχτυα με τον Λουκάκου.. Το τέρμα πανηγυρίστηκε, αλλά η λύτρωση δεν ήρθε, μιας και ο έμπειρος φορ τη στιγμή που έκανε την προβολή ήταν σε θέση οφσάιντ. Η είσοδος του Μπακαγιόκο έκανε πιο επιθετικό το Βέλγιο, με την ομάδα του Τεντέσκο να απειλεί στο 60ο λεπτό.

Τροσάρ και Λουκάκου άλλαξαν υπέροχα, αλλά το σουτ του πρώτου δε βρήκε στόχο. Όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός γινόταν πιο γρήγορος, με τη Σλοβακία να βγάζει αντεπιθέσεις, αλλά να μην απειλεί. Το Βέλγιο έπαιξε με την εμπειρία του στα τελευταία λεπτά και στο 86′ ο Λουκάκου βρήκε για δεύτερη φορά δίχτυα. Κι όμως, το VAR το ακύρωσε κι αυτό, μιας και o Οπεντά στην αρχή της φάσης έκανε κοντρόλ με το χέρι. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι Βέλγοι με το… καλησπέρα βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο.

Βέλγιο: Κάστιλς, Καστάν, Φαές, Ντεμπάστ, Καράσκο, Μανγκαλά, Ονανά, Τροσάρ, Κέβιν Ντε Μπρόινε, Ντοκού, Λουκακού.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάνκο, Κούτσκα, Λομπότκα, Ντούντα, Σραντς, Μπόζενικ, Χαράσλιν.