Ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός, 1-1 με την Μακάμπι Χάιφα στο Ισραήλ

PSIFIOPOIISI

Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός με την Μακάμπι Χάιφα, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων που διεξήχθη την Τετάρτη στο Ισραήλ, για τον β’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Η ομάδα του Πειραιά, στην ευρωπαϊκή της πρεμιέρα για την εφετινή σεζόν, προηγήθηκε μόλις στο 7′ με τον Ζινγκερνάγκελ, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο επίσημο ντεμπούτο του, ωστόσο εν τέλει είδε τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις με ένα τυχερό γκολ του Χαζίζα, ενώ προηγουμένως βέβαια είχαν δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες, έχοντας μεταξύ άλλων δύο ακυρωθέντα γκολ ως οφσάιντ και ένα δοκάρι.

Κοινώς έπαιξε με τη φωτιά και… κάηκε στο τέλος το συγκρότημα του Μαρτίνς, που πάντως παρέμεινε αήττητο στα προκριματικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της UEFA από τον Αύγουστο του 2016

Πλέον τα πάντα όσον αφορά στην πρόκριση θα κριθούν στον αγώνα ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης» (27/7), όπου ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει να κατακτήσει το πολυπόθητο εισιτήριο, χωρίς ωστόσο να ποντάρει στο εκτός έδρας γκολ (σ.σ.: ο κανονισμός αυτός δεν ισχύει πια).

Aξίζει να σημειωθεί ότι η σέντρα του ματς ήταν προγραμματισμένη για τις 20:00 αλλά εν τέλει έγινε με καθυστέρηση 15 λεπτών, λόγω μποτιλιαρίσματος έξω από το «Sammy Ofer Stadium».

Με εκπλήξεις παρέταξε ο Πέδρο Μαρτίνς την ομάδα του στο ματς. Ο Πορτογάλος τεχνικός επέλεξε ως βασικό τον Τικίνιο (αντί του Ελ Αραμπί) αλλά και τους Κανέ και Μανωλά.

Σε σύστημα 4-2-3-1, κάτω από τα δοκάρια ήταν  ο Βάτσλικ, με τους Βρσάλικο, Μανωλά, Σισέ και Ρέαμπτσιουκ να συνθέτουν την τετράδα της άμυνας, από τα δεξιά προς τα αριστερά. Δίδυμο στα χαφ ήταν οι Εμβιλά και Κανέ, με τον Αγκιμπού Καμαρά να κινείται σε πιο προωθημένο ρόλο. Οι Μασούρας και Ζινκερνάγκελ βρίσκονταν στις δύο πτέρυγες, ενώ ο Τικίνιο ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Ιδανικό ξεκίνημα

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες βρήκαν αυτό που ήθελαν στην εκκίνηση του ματς, που δεν ήταν άλλο από ένα γρήγορο γκολ.

Πιο συγκεκριμένα στο 7ο λεπτό, ο Ζινγκερνάγκελ πήρε το «ριμπάουντ», μετά το δοκάρι σε σουτ εκτός περιοχής του Τικίνιο και με κοντινό πλασέ σκόραρε προ κενής εστίας, κάνοντας το 1-0 για τους «ερυθρόλευκους».

Ακολούθως ο Ολυμπιακός ήλεγξε τον ρυθμό και μέχρι το πρώτο μισάωρο δεν απειλήθηκε καθόλου από τους γηπεδούχους, που δεν μπορούσαν να διασπάσουν τη διπλή ζώνη άμυνας των Πειραιωτών.

Πάντως η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, αναγκάζοντας σε οπισθοχώρηση τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Οπισθοχώρηση και πίεση από τους Ισραηλινούς

Οι παίκτες του Μπακχάρ άρχισαν να ασκούν μεγάλη πίεση στην ελληνική ομάδα, ωστόσο οι δύο πρώτες επιθετικές προσπάθειες τους δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Βάτσλικ, ο οποίος στο 34’ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια την μπάλα, μετά το μακρινό σουτ του Χαζίζα, ενώ το ίδιο έπραξε και τέσσερα λεπτά αργότερα σε σουτ που του έγινε αυτή τη φορά από τον Σερί, επίσης εκτός περιοχής.

Στο 39ο λεπτό ο Σέρι σκόραρε, ωστόσο ήταν σε φανερή θέση οφσάιντ, κι έτσι διατηρήθηκε το υπέρ 1-0 της ελληνικής ομάδας, η οποία στο τελείωμα του πρώτου μέρους βρισκόταν συνεχώς σε θέση άμυνας.

Με τον Ολυμπιακό να εξακολουθεί να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και να αναπτυχθεί το συγκρότημα του Μπακχάρ είχε νέα καλή στιγμή στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τον Βάτσλικ πάντως να διώχνει με αυτοθυσία την μπάλα σε κόρνερ, μετά το σουτ του Σερί.

GYMALL

Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν το κόρνερ με πάσα και γέμισμα και κατάφεραν να σκοράρουν, ωστόσο και πάλι το γκολ τους ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τον Πλάνιτς, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ, να είναι αυτή τη φορά εκτεθειμένος.

Ο Μαρτίνς, επιχειρώντας να διορθώσει τα κακώς κείμενα της ομάδας του προχώρησε σε δύο αλλαγές με το ξεκίνημα του β’ μέρους: απέσυρε τον σκόρερ Ζινγκερνάγκελ και τον Αγκιμπού, βάζοντας στη θέση τους τον Μαντί Καμαρά και τον Αμπουμπακάρ Καμαρά.

Πάντως η εικόνα του Ολυμπιακού δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα, αν εξαιρεθεί μια σέντρα του Μαντί προς τον Τικίνιο που μόλις πρόλαβε ο Πλάνιτς.

Προϊόντος του χρόνου μάλιστα οι γηπεδούχοι,  όπως συνέβη και στο πρώτο μερος, ανέβασαν στροφές και στο 64′ ο Πιερό έφυγε ολομόναχος στην κόντρα από λάθος του Εμβιλά, αλλά ευτυχώς το τελείωμά του ήταν απελπιστικά άστοχο.

Η… προειδοποιητική βολή και η ισοφάριση στις καθυστερήσεις

Με τον Ολυμπιακό να έχει οπισθοχωρήσει οι γηπεδούχοι βρήκαν περισσότερους χώρους για να ψάξουν το γκολ της ισοφάρισης, με την προειδοποιητική βολή να έρχεται στο 78΄.

Τότε από ασθενή απόκρουση του Βρσάλικο με το κεφάλι, έπειτα από σέντρα, ο Βατσλίκ δεν μπόρεσε να μπλοκάρει, με τον Πιερό να σουτάρει, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Πειραιωτών!

Ο Μαρτίνς βλέποντας ότι στην περιοχή του Βάτσλικ ηχούσε συνεχώς το… καμπανάκι κινδύνου ενίσχυσε την άμυνα της ομάδας του με τρίτο στόπερ, περνώντας στο ματς και τον Παπασταθόπουλο, καθώς και τον Άβιλα στη θέση του Βρσάλικο.

Εντούτοις στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι πρωταθλητές Ελλάδας δέχτηκαν το γκολ της ισοφάρισης με ανέλπιστο τρόπο.

Ο Χαζίζα με την πλάτη προς την εστία, προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα, αυτή πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε απροσδόκητα στα δίχτυα του Βάτσλικ.

Mάλιστα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων το συγκρότημα του Μπακχάρ «φλέρταρε» με την ολική ανατροπή, ωστόσο ευτυχώς ο γκολκίπερ των ερυθρόλευκων ήταν σε ετοιμότητα, κάνοντας σωτήρια απόκρουση σε βολίδα του Σερί.

Μακάμπι Χάιφα-Ολυμπιακός 1-1

Γκολ: 7′ Ζινγκερνάγκελ (Ολυμπιακός), 90+2′ Χαζίζα (Μακάμπι)

Κίτρινες:  Σούντγκρεν (Μακάμπι), Ζινγκερνάγκελ (Ολυμπιακός), Μασούρας (Ολυμπιακός), Βρσάλικο  (Ολυμπιακός), Φανί (Μακάμπι), Κανέ (Ολυμπιακός), Μαντί  (Ολυμπιακός)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Μπαράκ Μπακχάρ): Κοέν, Σούντγκρεν, Πλάνιτς, Γκόλντμπεργκ, Κορνού (79΄ Μεναχέ), Μοχάμεντ, Σερί, Λαβί (61΄ Φανί), Ατζίλι (50΄ Ρουκάβιτσα), Χαζίζα, Νταβίντ (61΄ Πιερό).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρσάλικο (80΄ Παπασταθόπουλος), Μανωλάς, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (72΄ Μπουχαλάκης), Κανέ, Μασούρας (80΄ Άβιλα), Αγκιμπού Καμαρά (46΄ Μαντί Καμαρά), Ζινγκερνάγκελ (46΄ Αμπουμπακάρ Καμαρά), Τικίνιο.