Ηττήθηκε…και τώρα «κοιτάει» τα πλέι οφ ο Προμηθέας

Mavropoulis

Για την 17η αγωνιστική (εξ αναβολής) της Stoiximan Basket League, ο Προμηθέας ηττήθηκε με 84-77 από την Λάρισα στο «Κ.Γ. Νεάπολης». Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Σίμπσον με 20π., ενώ για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν Θόδωρος Ζάρας με 15π. Έτσι ο Προμηθέας έκλεισε με ήττα τα παιχνίδια του για την κανονική διάρκεια, και πλέον ετοιμάζεται για τα πλέι οφ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά, θέλοντας εξ αρχής να επιβάλει τον ρυθμό του. Μάλιστα έτρεξε και γρήγορα ένα σερί 11-2, με την Λάρισα να μην μπορεί να βρει λύσεις. Στα μέσα όμως της περιόδου οι παίκτες του Φώτη Τακιανού ανέβασαν την απόδοσή τους ενώ αντίστοιχα οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έχασαν την συγκέντρωση τους. Έτσι στο τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 19-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι ο Προμηθέας ήθελε να ανεβάσει ρυθμό, όμως η Λάρισα δεν άφηνε περιθώρια στους παίκτες του Μάκη Γιατρά. Μάλιστα στην περίοδο αυτή ο Θόδωρος Ζάρας πέτυχε κάποια μεγάλα καλάθια, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, καθώς έκλεισε με την Λάρισα να προηγείται με 44-30.

GYMALL

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας και πάλι μπήκε καλά θέλοντας να κατεβάσει την διαφορά, πετυχαίνοντας μάλιστα κάποια μεγάλα καλάθια. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Φώτη Τακιανού κατάφεραν να κρατήσουν την ψυχραιμία τους, και έτσι η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 61-52. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό και από άποψη ρυθμού, με τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να παίρνουν μέχρι και προβάδισμα με 69-66( με ένα επιμέρους σκορ 17-5). Κάπου εκεί όμως το ντέρμπι άρχισε να παίρνει φωτιά, με τις αποβολές να μην αργούν να έρθουν, καθώς ο Δημήτρης Αγραβάνης και ο Θόδωρος Ζάρας αποβλήθηκαν για μια αψιμαχία που είχαν. Με τους διαιτητές να αργούν να πάρουν απόφαση όμως οι παίκτες κρύωσαν, με τους παίκτες του Προμηθέα να χάνουν την συγκέντρωση τους αλλά και το μομέντουμ. Έτσι το παιχνίδι τελείωσε με την Λάρισα να παίρνει την νίκη με 84-77.

Οι διαιτητές: Πουρσανίδης, Κάρδαρης, Αγραφιώτης

Τα δεκάλεπτα: 19-16/ 44-30/ 61-52/ 84-77