Τα προβλήματα μεγαλώνουν από το νερό που πέφτει σε πρωτόγνωρη ποσότητα και με σφοδρότητα επί ώρες στον Βόλο, με αποτέλεσμα η νεροποντή να έχει προκαλέσει μία πρωτοφανή κατάσταση στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας.
Τα νερά πλημμυρίζουν δρόμους, καταστήματα και ισόγεια κατοικιών ενώ ασύλληπτη είναι η εικόνα που ακολουθεί από τον Βόλο κοντά σε πολυκατάστημα.
Δείτε φωτογραφία:
![Κακοκαιρία Daniel - Βόλος: Εικόνες αποκάλυψης - Με ξύλα και σκούπες προσπαθούν να διώξουν τα νερά που φτάνουν μέχρι το γόνατο volos_plimmires_kentro__3_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-09-05/volos_plimmires_kentro__3_.jpg)
Η βροχή είναι καταρρακτώδης και άνθρωποι με ξύλα στα χέρια προσπαθούν να ξεβουλώσουν τα φρεάτια ενώ καταστηματάρχες με σκούπες προσπαθούν να διώξουν τα νερά από τα μαγαζιά. Ο παραλιακός δρόμος «βούλιαξε» με τα νερά να φτάνουν μέχρι το γόνατο.
Δείτε φωτογραφίες:
![Κακοκαιρία Daniel - Βόλος: Εικόνες αποκάλυψης - Με ξύλα και σκούπες προσπαθούν να διώξουν τα νερά που φτάνουν μέχρι το γόνατο volos_plimmires_kentro__2_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-09-05/volos_plimmires_kentro__2_.jpg)
![Κακοκαιρία Daniel - Βόλος: Εικόνες αποκάλυψης - Με ξύλα και σκούπες προσπαθούν να διώξουν τα νερά που φτάνουν μέχρι το γόνατο volos_plimmires_kentro__1_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-09-05/volos_plimmires_kentro__1_.jpg)
![Κακοκαιρία Daniel - Βόλος: Εικόνες αποκάλυψης - Με ξύλα και σκούπες προσπαθούν να διώξουν τα νερά που φτάνουν μέχρι το γόνατο volos](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-09-05/volos.jpg)
Από τη Γενική Περιφερειακή Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλίας ανακοινώνεται ότι, λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών, η κατάσταση στο οδικό δίκτυο της Περιφέρειας Θεσσαλίας, έχει ως εξής:
Α. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
– Έχει διακοπεί προσωρινά η κυκλοφορία των οχημάτων και στα δύο ρεύματα κυκλοφορίας: στην επαρχιακή οδό Αγιοκάμπου – Κόκκινου Νερού, από το ύψος της γέφυρας «ΚΑΛΑΤΡΑΒΑ» έως τον οικισμό Κουτσουπιά.
Β. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
– Απαγορεύεται η κυκλοφορία των οχημάτων στο ορεινό δίκτυο του νομού Μαγνησίας (Πήλιο).
Έχει διακοπεί προσωρινά η κυκλοφορία των οχημάτων σε όλο το οδικό δίκτυο της νήσου Σκιάθου.
Έχει διακοπεί προσωρινά η κυκλοφορία των οχημάτων στην επαρχιακή οδό Ριζομύλου – Καναλίων από τη διασταύρωσή της με την ΠΕΟ Λάρισας Βόλου μέχρι το χωριό Κανάλια και στην επαρχιακή οδό Βόλου – Καναλίων από το ύψος του χωριού Κερασιά και μέχρι το χωριό Κανάλια.
Έχει διακοπεί προσωρινά η κυκλοφορία των οχημάτων στην Εθνική οδό Βόλου – Ζαγοράς (κάτω κλάδος) και στα δύο ρεύματα κυκλοφορίας από την διασταύρωσή της με την οδό Σταδίου μέχρι την Αγριά.
Έχει διακοπεί προσωρινά η κυκλοφορία των οχημάτων στην επαρχιακή οδό Βόλου Παληουρίου από τη διασταύρωσή της με την οδό Λαρίσης (οδός Δερβενακίων) στο ύψος του κυκλικού κόμβου έως τον οικισμό Διμήνι.
Έχει διακοπεί προσωρινά η κυκλοφορία των οχημάτων στην επαρχιακή οδό Αγιάς – Βόλου, από τα Κανάλια Μαγνησίας έως τα όρια του νομού Μαγνησίας προς το Καλαμάκι του νομού Λάρισας.
Εξαιρούνται τα οχήματα οδικής βοήθειας και εκτάκτου ανάγκης
![ΟΛΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ](https://flamis.gr/wp-content/uploads/2024/07/Olympia-Odos-300x250_NEW_03.gif)