Κέρδισε και την Καρδίτσα…και «μεγαλώνει» το σερί του ο Προμηθέας

Mavropoulis

Για την 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ο Προμηθέας επικράτησε με 76-66 της Καρδίτσας στο Κ.Γ. «Δημήτριος Τόφαλος». Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Κουλμπόκα με 18π., ενώ για τους φιλοξενούμενους πρώτος σε πόντους ήταν ο Γκάλινατ με 17π. Έτσι ο Προμηθέας συνέχισε το νικηφόρο σερί του σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας δεν μπήκε καλά, με την Καρδίτσα να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει μια μικρή διαφορά. Στο τελευταίο κομμάτι όμως της πρώτης περιόδου οι «Προμηθείς» πήραν τα ηνία του αγώνα, και βρέθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μπροστά με 20-14. Στην δεύτερη περίοδο είχαμε μια επανάληψη όσων είδαμε στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς ο Προμηθέας και πάλι δεν κατάφερε να δώσει τον δικό του ρυθμό στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανεβάσουν την διαφορά υπέρ τους. Εν τέλει το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου μπροστά στο σκορ με 27-35.

GYMALL

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και το κατάφερε. Με τον Κουλμπόκα να κάνει ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 14 π. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό αλλά δεν τα κατάφεραν στον βαθμό που ήθελαν, με τους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου να κλείνουν την περίοδο με το υπέρ τους 58-51. Και στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τους «Προμηθείς» να είναι σοβαροί, και να μην αφήνουν περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου έκαναν την προσπάθεια τους να κατεβάσουν την διαφορά, όμως ο Προμηθέας ήταν αυτός που πήρε ακόμη και νίκη με 76-66, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί του.

Τα δεκάλεπτα: 20-14/ 27-35/ 58-51/ 76-66

Διαιτητές: Κορομηλάς- Τσώνος- Σώμος