Αρκετές ήταν και οι ελληνικές παρουσίες στη Μητρόπολη Αθηνών, όπου λίγο μετά τις 11:00 μεταφέρθηκε η σορός του τέως βασιλιά.
Την κυβέρνηση στην κηδεία, εκπροσώπησαν ο αντιπρόεδρος Παναγιώτης Πικραμμένος και η υπουργός Πολιτισμού Λίνα Μενδώνη. Στην κηδεία, επίσης παρευρέθηκαν μεταξύ άλλων ο υπουργός Εσωτερικών Μάκης Βορίδης, η κυρία Μαριάννα Βαρδινογιάννη, ο επιχειρηματίας Νικόλας Τσάκος με τη σύζυγό του σχεδιάστρια Σήλια Κριθαριώτη, ο δικηγόρος Αλέξανδρος Λυκουρέζος, ο εφοπλιστής Μιχάλης Χανδρής, ο πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Σπύρος Καπράλος και η Ευγενία Μανωλίδου.
Δείτε φωτογραφίες από τις ελληνικές παρουσίες:
![Κηδεία τέως βασιλιά Κωνσταντίνου: Οι ελληνικές παρουσίες - Δείτε φωτογραφίες 5781148](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-01-16/5781148.jpg)
![Κηδεία τέως βασιλιά Κωνσταντίνου: Οι ελληνικές παρουσίες - Δείτε φωτογραφίες Αλέξανδρος Λυκουρέζος](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-01-16/DSC_9402-01.jpg)
![Κηδεία τέως βασιλιά Κωνσταντίνου: Οι ελληνικές παρουσίες - Δείτε φωτογραφίες Ο Μάκης Βορίδης με τη σύζυγό του](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-01-16/5780886__1_.jpg)
![Κηδεία τέως βασιλιά Κωνσταντίνου: Οι ελληνικές παρουσίες - Δείτε φωτογραφίες 5780862_2](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-01-16/5780862_2.jpg)
![Κηδεία τέως βασιλιά Κωνσταντίνου: Οι ελληνικές παρουσίες - Δείτε φωτογραφίες 5780853](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-01-16/5780853.jpg)
![Κηδεία τέως βασιλιά Κωνσταντίνου: Οι ελληνικές παρουσίες - Δείτε φωτογραφίες Ο πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Σπύρος Καπράλος](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-01-16/afikseis-1_2.jpg)
![Κηδεία τέως βασιλιά Κωνσταντίνου: Οι ελληνικές παρουσίες - Δείτε φωτογραφίες manwlidoy](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2023-01-16/manwlidoy.jpg)
Νωρίτερα στο παρεκκλήσι του Αγίου Ελευθερίου, συνοδευόμενος από τη σύζυγό του βρέθηκε και ο πρώην πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς.
Ο Αντώνης Σαμαράς χαιρέτισε τη σορό αλλά δεν προσκύνησε.
![ΟΛΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ](https://flamis.gr/wp-content/uploads/2024/07/Olympia-Odos-300x250_NEW_03.gif)