Κροατία – Αλβανία 2-2: Μοιρασιά στο Αμβούργο – Έσωσαν το βαθμό στο 95′ οι Αλβανοί

Ο αγώνας Κροατία-Αλβανία στο «Φολκσπαρκστάντιον» του Αμβούργου για τη δεύτερη αγωνιστική του 2ου ομίλου στο Euro 2024 της Γερμανίας ήταν αποφασιστικής σημασίας για τις δύο βαλκανικές ομάδες που προέρχονταν από ήττες στην πρεμιέρα τους, απέναντι σε Ισπανία και Ιταλία αντίστοιχα.

Η λήξη του αγώνα βρήκε τους αντίπαλους ισόπαλους με 2-2 ύστερα από δραματικό παιχνίδι, που είδε το συγκρότημα της Αλβανίας να ισοφαρίζει τους Κροάτες στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, απέναντι σε αντίπαλο που προηγουμένως είχε ανατρέψει το εις βάρος του σκορ!

Πέντε λεπτά αργότερα οι Αλβανοί απείλησαν ξανά αλλά αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας της «Χρβάτσκα» παραχώρησε κόρνερ στο σουτ του Μπαϊράμι, για να καταγράψουν οι Κροάτες την πρώτη και μοναδική τελική τους στα πρώτα 45 λεπτά στο 20΄, με τον Μπρόζοβιτς να βρίσκει χώρο για το σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Η ομάδα του Ντάλιτς είχε την κατοχή της μπάλας αλλά ήταν ανούσια και χωρίς ιδέες, κινδύνεψε δε σοβαρά να δεχθεί και δεύτερο γκολ στο 31΄ μετά την κακή πάσα του Μόντριτς που έδωσε στους αντίπαλους την ευκαιρία αντεπίθεσης, αλλά ο Λιβάκοβιτς επενέβη σωτήρια στο τετ α τετ με τον Ασλάνι.

Μάλιστα, ο γκολκίπερ της Κροατίας κράτησε το σκορ στο ίδιο επίπεδο και στο 45΄+1 αποκρούοντας την κεφαλιά του Μανάι. Ο Ντάλιτς ξεκίνησε με δυο αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο βάζοντας Πάσαλιτς και Σούσιτς, καθώς εντόπισε αδυναμία της ομάδας του στη μεσαία γραμμή.

Με την Αλβανία να έχει χάσει μέτρα στο γήπεδο και τους παίκτες της να εμφανίζουν σημάδια κόπωσης η αντίπαλη πίεση αυξήθηκε και απέφερε την ανατροπή σε διάστημα περίπου δύο λεπτών.

Η κροατική αντεπίθεση ξεκίνησε στο 74΄, όταν ο Κράμαριτς ισοφάρισε σουτάροντας κάτω από τα πόδια του Χισάι. Στο 76΄ και μετά από γύρισμα η μπάλα έφτασε στον Σούσιτς, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Γιασούλα που είχε μπει αλλαγή πριν από μερικά λεπτά και κατέληξε στα δίχτυα του Στρακόσια για το 2-1.

Κι ενώ η ομάδα του Ντάλιτς απειλούσε και με τρίτο γκολ, η Αλβανία τα έπαιξε όλα για όλα στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 90΄+5 με τον «μοιραίο» έως εκείνη τη στιγμή (ελέω αυτογκόλ) Γιασούλα, κάτι που γίνεται για μόλις δεύτερη φορά στη διοργάνωση.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φρανσουά Λετεσιέ (Γαλλία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ίβουσιτς – Χισάι, Ντάκου, Γιασούλα

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Σούταλο, Πέρισιτς (84΄ Σόσα), Γκβάρντιολ, Μόντριτς, Κόβασιτς, Μπρόζοβιτς (46΄ Πάσαλιτς), Μάγερ (46΄ Σούσιτς), Κράμαριτς (84΄ Μπατούρινα), Πέτκοβιτς (69΄ Μπούτνιμιρ).

ΑΛΒΑΝΙΑ (Σιλβίνιο): Στρακόσια, Χισάι, Τζιμσιτί, Αγέτι, Μιτάι, Ραμαντάνι (85΄ Χότζα), Ασλάνι, Λάτσι (73΄ Γιασούλα), Ασάνι (63΄ Σεφέρι), Μανάι (85΄ Ντάκου), Μπαϊράμι.