Λάρισα- Προμηθέας 76-94 :»Άλωσε» την Νεάπολη με σούπερ Γκίκα και 2ο ημίχρονο

Mavropoulis

Ο Προμηθέας είχε δύο πρόσωπα στην έδρα της Λάρισας, αλλά το καλό το έδειξε στην επανάληψη και νίκησε δίκαια με 96-74, φέρνοντας τους μικρούς τελικούς στο 2-2, μ ετον 5ο και τελευταίο αγώνα να διεξγάεται την ερχόμενη Παρασκευή, με έπαθλο την 3η θέση.
    Στο πρώτο 20λεπτο οι Θεσσαλοί ήταν εξαιρετικοί και προηγήθηκαν με 45-34, αλλά στην επανάληψη οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έβγαλαν περίσσιο πάθος και ψυχή στο παρκέ και νίκησαν εύκολα με τρομερή 4η περίοδο.
    Κορυφαίος ήταν ο Νίκος Γκίκας, που είχε double-double με 20 πόντους και 13 ασίστ, ενώ πάρτι έκανε στη ρακέτα ο Γκραντ και τελείωσε το ματς με 19 πόντους. Για την Λάρισα πρώτος σκόρερ ήταν ο Μούντι με 26.
    Επίσης ο Προμηθέας ευτύχησε να έχει 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.
    Τα δεκάλεπτα: 25-16, 45-34, 58-60, 76-94
    ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Μούντι 26(7), Χάντσον 13(2), Κρουμπάλι 13(1), Ζάρας, Καράμπελας 3(1), Μπέρζινς 4, Σπυρόπουλος 2, Αστεριάδης, Γκριν 3(1), Παπαντωνίου 2, Τσαϊρέλης 5.
    ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκραντ 19, Δ.Αγραβάνης 12(1), Γκίκας 20(4), Σίμπσον 11(2), Φόστερ 15(3), Τανούλης 4, Γ.Αγραβάνης 2, Λάγιος 1, Πλώτας, Άντριτς 10(2).