Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Πυγμαχίας-Οι Πατρινοί κατέκτησαν δέκα μετάλλια

Mavropoulis

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε  η αυλαία του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Πυγμαχίας Εφήβων Νεανίδων, Νέων Ανδρών και Νέων Γυναικών το οποίο έγινε με απολυτή επιτυχία στην Πάτρα η όποια κέρδισε  το στοίχημα, καθώς εκτός από την οργανωτική επιτυχία, υπήρξε και η κατάκτηση δέκα μεταλλίων από τους αθλητές της οι οποίοι έδειξαν την δυναμική τους.

Την μερίδα του λέοντος είχε η ΕΑΠ του Γιάννη Χαζάπη, η οποία πανηγύρισε συνολικά τέσσερα μετάλλια, δύο χρυσά, ένα με τον Μάριο Παπαδόπουλο στα 54 κιλά και ένα με τον Πλάτωνα Καλλιμάνη στα 51 κιλά. Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Αγγελος Δρακονταεϊδης στα 57 κιλά και επίσης το χάλκινο ο Βασίλης Παπαδόπουλος στα 63 κιλά.

GYMALL

Η Παναχαϊκή του Νίκου Πλέα πανηγύρισε δύο ακόμα χρυσά μετάλλια, το πρώτο πήρε η Αντωνία Γιαννακόπουλου η οποία πήρε την 1η θέση στα 54 κιλά κατακτώντας το 7ο χρυσό μετάλλιο σε πανελληνιά πρωταθλήματα.

Επίσης, ο Γιώργος Πλέας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 57 κιλά και πανηγύρισε το 3ο χρυσό μετάλλιο σε πανελλήνιά πρωταθλήματα.

Εξαιρετική πορεία και για τον Τόφαλο οποίος κατέβασε δύο αθλητές στους αγώνες και αμφότεροι κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο. Ο Κώστας Κωνσταντίνου πήρε την 1η θέση στα 71 κιλά και ο Γιώργος Παλούμπης νίκησε με διακοπή στον 1ο γύρο και πήρε το χρυσό μετάλλιο.

Τέλος, η Αμυνα του Μάριου Καπερώνη κατέκτησε δύο μετάλλια, ο Ιωάννης Αντωνόπουλος το ασημένιο μετάλλιο στα 60 κιλά και η Βαρβάρα Μπινιέρη το χάλκινο στα 45-48 κιλά.