Με οδηγό την τρίτη περίοδο…πήρε το θρίλερ ο Προμηθέας

Ημερομηνία:

Mavropoulis

Για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ο Προμηθέας επικράτησε με 80-71 του Απόλλωνα στο «Δημήτριος Τόφαλος». Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Γκρίφιν με 23 π. ενώ για τον Προμηθέα πρώτος σε πόντους ήταν ο Κοντίτ με 18. Έτσι ο Προμηθέας επέστρεψε στις νίκες, και πλέον κοιτάζει το επόμενο ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά, με τον Προμηθέα να ψάχνει να βρει τα πατήματα του. Οι παίκτες του Κωνσταντίνου Μέξα εκμεταλλεύτηκαν αυτό το χλιαρό ξεκίνημα των γηπεδούχων και χτύπησαν τον Προμηθέα κυρίως από την ρακέτα, με τον Σιλά να είναι εξαιρετικός. Λίγο πριν την τελειώσει όμως το δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου επέστρεψαν στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν και προβάδισμα στο σκορ, όμως η πρώτη περίοδος τελείωσε στο 22-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα και προσπάθησε να πάρει τα ηνία, με τον Απόλλωνα όμως να μην αφήνει τους παίκτες του Προμηθέα να πάρουν κάποια διαφορά. Μάλιστα το ημίχρονο έκλεισε με τον Προμηθέα να βρίσκεται μπροστά με 41-37, σε ένα πραγματικό ντέρμπι.

GYMALL

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το δεκάλεπτο του Προμηθέα, καθώς οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου κατάφεραν να πετύχουν 23 πόντους, ενώ ο Απόλλωνας μόλις 6, σε μια περίοδο που μιλάει και μέσα από τους αριθμούς. Έτσι οι «Προμηθείς» έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 64-41. Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν, με τον Απόλλωνα να πάτα γκάζι και να ροκανίζει την διαφορά πετυχαίνοντας το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο. Μέχρι το τέλος το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, όμως στο τέλος χαμογέλασε ο Προμηθέας παίρνοντας το παιχνίδι με 80-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-22/ 41-37/ 64-41/ 80-71

Διαιτητές: Κορομηλάς – Τζιοπάνος- Τηγάνης