Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα Πάτρας – Στον πόντο κέρδισε τον Άρη

Ο Απόλλωνας Πατρών (8-16) επικράτησε οριακά με 74-73 του Άρη (11-13) στο Κλειστό της Περιβόλας και τον «έστειλε» στην έβδομη θέση της τελικής κατάταξης της Basket League. Με τον Παναθηναϊκό θα παίξουν οι «κίτρινοι» στην προημιτελική φάση των playoffs.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα πρώτα λεπτά είχαν αμιγώς αμυντική φυσιογνωμία, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με… το σταγονόμετρο. Το σκορ ήταν 5-6 υπέρ του Άρη στο τέταρτο λεπτό κι έκτοτε… σιγή. Ο Μήτρου-Λονγκ απλώς έβαλε μπροστά τον Απόλλωνα στο τέλος του εναρκτήριου δεκαλέπτου (10-9), με το μοτίβο αστοχίας, λαθών και χαμένων επιθέσεων να συνεχίζεται και στο επόμενο. Οι ομάδες ουσιαστικά άρχισαν να βρίσκουν έναν στοιχειώδη ρυθμό στην επίθεση μετά τα μέσα της β’ περιόδου. Ο Μήτρου-Λονγκ δημιούργησε +5 για τους Πατρινούς (22-17, 17′), αλλά ο Τζούστον κρατούσε σε κοντινή απόσταση τους «κίτρινους» (25-22, 18′). Λόκετ και Κάουαν αντέστρεψαν το σκηνικό και μετέτρεψαν το 28-24 σε 28-29 για τον Άρη, στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, με τον Δίπλαρο πάντως να ισοφαρίζει (29-29) πριν το ημίχρονο με μια βολή.

Στην επανάληψη, ο ΜακΛίν ένιωθε καλά κι έδωσε προβάδισμα εκ νέου στον Απόλλωνα (32-31, 23′) και λίγο αργότερα ο Μήτρου-Λονγκ επανέφερε το +5 (38-33, 25′) των γηπεδούχων. Ο ΜακΛίν μάλιστα με τρίποντο έστειλε ακόμη και στο +7 (41-34) το σύνολο του κόουτς Νίκου Βετούλα, όμως ο Άρης είχε αντίδραση με τον Κάουαν (42-39, 27′). Οι συνήθεις ύποπτοι, ΜακΚλίν και Μήτρου-Λονγκ, συνέχισαν να… τραβούν το κουπί στο σκοράρισμα των «ασπρόμαυρων» (48-41, 28′), με το γ’ δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ στο 53-46 και τον Απόλλωνα ως την ομάδα που είχε πια ξεκάθαρα το μομέντουμ της συνάντησης.

Κέλι και Τζούστον ξεκίνησαν δυναμικό το καθοριστικό δεκάλεπτο (58-57, 33′) κι οι συνεργασίες τους έφεραν το ματς στον πόντο. Έξι λεπτά πριν το φινάλε, ο Τζούστον έβαλε με κάρφωμα μπροστά τον Άρη (58-59), κορυφώνοντας το αναπάντητο σερί σε 0-9! Ο Μήτρου-Λονγκ ισοφάρισε σε 64-64 (37′) από την γραμμή, αλλά οι Τζούστον και Νετζήπογλου μίλησαν σε κρίσιμο σημείο για τους Θεσσαλονικείς με το 64-68, δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε. Ο Κάουαν με τρίποντο στα 31” έγραψε το 69-73, αλλά ο Απόλλωνας με βολές του Μήτρου-Λονγκ και τρίποντο του Σίμονς στα 4.2” πέρασε μπροστά με 74-73! Στον λιγοστό χρόνο που απέμενε, ο Πουλιανίτης έκανε λάθος και το ματς έληξε με τους Πατρινούς να πανηγυρίζουν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-9, 29-29, 53-46, 74-73.