Μίλησε η φανέλα…και πήρε το «θρίλερ» ο Απόλλωνας

PSIFIOPOIISI

Για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ο Απόλλωνας επικράτησε με 82-81 του Ηρακλή στο Ιβανώφειο. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα έτσι ανέβηκε στο 3-3, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι επεσαν στο 1-4, καθώς έχουν παιχνίδι λιγότερο. Τώρα ο Απόλλωνας έχει ρεπό, οπότε θα το εκμεταλλευτεί για να ξεκουραστεί έπειτα από ένα δύσκολο παιχνίδι.
    Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας μπήκε αποφασισμένος να επιστρέψει στις νίκες, και το έδειξε από νωρίς. Μάλιστα παρότι ο Ηρακλής προηγήθηκε με 6-1, ο Απόλλωνας απάντησε με ένα σερί 10-0 κάνοντας έτσι το 11-6, και παίρνοντας έτσι τα ηνία του αγώνα. Η περίοδος έληξε με τους παίκτες του Νίκου Βετούλα να βρίσκονται μπροστά με 20-26, όμως κάπου εκεί το παιχνίδι διακόπηκε, όταν οι οπαδοί των γηπεδούχων έλεγαν υβριστικά συνθήματα κατά του προέδρου τους. Εν τέλει το παιχνίδι συνεχίστηκε, καθώς οι διαιτητές ζήτησαν να εκκενωθεί το γήπεδο, και ο Απόλλωνας συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει. Έτσι δείχνοντας ότι δεν τον επηρέασε η διακοπή, συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι, και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Έτσι βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με +13 (36-49) με 8/18 τρίποντα και 10/16 δίποντα.
    Το δεύτερο ημίχρονο όμως πήρε άλλη τροπή, καθώς ο Ηρακλής μπήκε αποφασισμένος να διεκδικήσει το παιχνίδι επί ίσοις όροις, και μάλιστα το κατάφερε και με το παραπάνω. Καθώς το τρίτο δεκάλεπτο του ανήκε δικαιωματικά, παίζοντας πιεστικό και καλό μπάσκετ. Μάλιστα το επιμέρους σκορ για τους γηπεδούχους ήταν 24-14 και έτσι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 60-63, με τον Απόλλωνα παρόλα αυτά να μένει μπροστά στο σκορ. Αυτό που πρέπει να σημειώσουμε για αυτήν την περίοδο είναι ότι ο Απόλλωνας επιχείρησε να σκοράρει από την περιφέρεια έξι φορές σε αυτήν την περίοδο, και ήταν εύστοχος μόλις σε μια προσπάθεια (1/6). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, καθώς σε τέσσερα λεπτά παιχνιδιού πέτυχαν αθροιστικά και οι δύο ομάδες τέσσερις πόντους (από δύο και κάθε μία ομάδα). Μετά από εκείνο το σημείο όμως ακολούθησε ένα παιχνίδι θρίλερ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ συνέχεια. Όμως στο τέλος αυτός που χαμογέλασε ήταν ο Απόλλωνας, όταν σε νεκρό χρόνο πέτυχε ένα φλόουτερ με τον Μολφέτα, και γράφοντας έτσι το 81-82.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 36-49, 60-63, 81-82
    ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γκρίφιν 3, Τσαλμπούρης , Δίπλαρος 17 , Μολφέτας 9 (1), Ντέιβις 17 (4/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κόουλμεν 20, Διαμαντάκος 2, Ζούμπος, Θωμάς 4

ΗΡΑΚΛΗΣ: Φίλλιος 3 (1), Αγραβάνης 14, Κουζέλογλου 12 , Ντάγκλας 15 , Λιντς 16, Κουζέλογλου 14 , Σταμάτης, Σκορδίλης 8 , Ντάνιελς 2, Τέιλορ 2, Παπαδάκης 9, Ντάνιελς 2