Μουντιάλ 2022: Βραζιλία – Κροατία στους «8»

Mavropoulis
    Η Βραζιλία και η Κροατία κατάφεραν να ξεπεράσουν τα εμπόδια της Νότιας Κορέας και Ιαπωνίας αντίστοιχα και την Παρασκευή (9/12) θα συγκρουστούν στα προημιτελικά του Μουντιάλ του Κατάρ, με φόντο ένα «εισιτήριο» για τους «4». Θα είναι η 3η φορά που θα βρεθούν αντιμέτωπες σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η φοβερή Βραζιλία χρειάστηκε ένα ημίχρονο κόντρα στην Νότια Κορέα για να βρει δίχτυα τέσσερις φορές και ουσιαστικά να τσεκάρει πρόωρα το εισιτήριο της για τα προημιτελικά του Μουντιάλ του Κατάρ. Οι Βραζιλιάνοι πριν τη συμπλήρωση ενός τετάρτου είχαν κάνει ήδη το 2-0. Στο 7′ ο Βινίσιους με πλασέ άνοιξε το σκορ με το πρώτο του γκολ με το εθνόσημο σε Παγκόσμιο Κύπελλο και Στο 13′ ο Ραφίνια κέρδισε πέναλτι και ο Νεϊμάρ ευστόχησε από την άσπρη βούλα. Στο 29′ ο Ριτσάρλισον έκανε το 3-0 και στο 36′ ο Λούκας Πακετά έγραψε το 4-0 του πρώτου μέρους. Ο Πάικ Σεουνγκ Χο στο 76΄ πέτυχε το γκολ της τιμής για την Κορέα. Οι παίκτες της Βραζιλίας μετά τη νίκη επί της Νότιας Κορέρας με 4-1 σήκωσαν πανό για τον Πελέ στον αγωνιστικό χώρο του Stadium 974 και αφιέρωσαν τη νίκη στον θρύλο της εθνικής τους ομάδας.

Στο πρώτο νοκ άουτ του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ που δεν ολοκληρώθηκε στην κανονική διάρκεια, η Κροατία και η Ιαπωνία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 σε 120 λεπτά παιχνιδιού, οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου ο φοβερός τερματοφύλακας της ομάδας του Ζλάτκο Ντάλιτς, Ντομινίκ Λιβάκοβιτς, απέκρουσε τρία πέναλτι και έστειλε την εθνική του στα προημιτελικά (3-1). Στο 43′ οι Ιάπωνες άνοιξαν το σκορ με τον Μαέντα, όμως στο 55′ ο Ιβάν Πέρισιτς έκανε το 1-1, σκορ που παρέμεινε και στην παράταση με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στη ρώσικη ρουλέτα εκεί όπου ο Λιβάκοβιτς με τρεις αποκρούσεις στα πέναλτι των Μιναμίνο, Μιτόμα και Γιοσίντα χάρισε τη νίκη 3-1 στην ομάδα του και παράλληλα ένα εισιτήριο για τα προημιτελικά του Μουντιάλ. Στο δοκάρι το πέναλτι του Λιβάγια.

Τα ζευγάρια και οι διασταυρώσεις

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου
    17:00 Ολλανδία – ΗΠΑ 3-1, (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)

21:00 Αργεντινή – Αυστραλία 2-1, (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου
    17:00 Γαλλία – Πολωνία 3-1, (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
    21:00 Αγγλία – Σενεγάλη 3-0, (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου
    17:00 Ιαπωνία – Κροατία 1-1 (1-3 πέναλτι), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
    21:00 Βραζιλία – Νότια Κορέα 4-1, (974 Stadium, Ντόχα)

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου

17:00 Μαρόκο ή Ισπανία – Πορτογαλία ή Ελβετία (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+
    21:00 Αγγλία – Γαλλία, (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου
    21:00 SF1: Ολλανδία ή Αργεντινή – Κροατία ή Βραζιλία (Στάδιο Lusail, Lusail) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου
    21:00 SF2: Αγγλία ή Γαλλία – Μαρόκο/Ισπανία ή Πορτογαλία/Ελβετία (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου
    17:00 Ηττημένος SF1 – Ηττημένος SF2 (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα) – ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+