Μπήκε με το δεξί στο 2022… και συνεχίζει στο «κυνήγι» της κορυφής η Παναχαϊκή

Mavropoulis

Για την 13η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’Εθνικής (τελευταία αγωνιστική του Α’ γύρου), η Παναχαϊκή επικράτησε με 3-0 της Αναγέννησης Άρτας στην Άρτα. Σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Μπουρλάκης στο 12’ και ο Αλεξόπουλος στο 28’ και στο 55’. Έτσι η Παναχαϊκή μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις της για το 2022, πραγματοποιώντας και μια καλή και πειστική εμφάνιση, επιστρέφοντας μάλιστα στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις έπειτα από τέσσερις εβδομάδες απραξίας.

Στο πρώτο ημίχρονο η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά θέλοντας από την αρχή να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό. Μάλιστα στο 12’ πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν μετά από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Χαντί, ο Μπουρλάκης από το ύψος της περιοχής με όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 21’ οι «κοκκινόμαυροι» απείλησαν για ακόμη μια φορά, όμως η κεφαλιά του Καρακλάιτς έπειτα από κόρνερ του Χαντί πέρασε ελάχιστα άουτ. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου δεν έβγαλαν ποτέ το πόδι από το γκάζι, και στο 28’ έγινε και το 2-0, έπειτα από ασίστ του Μπουρλάκη στον Αλεξόπουλο, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και τον Μπαλαούρα να μην μπορεί να αντιδράσει.

Ούτε στο δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή δεν έριξε τον ρυθμό της, ψάχνοντας ακόμη ένα γκολ έτσι ώστε να τελειώσει και το ματς. Αυτό συνέβη στο 55’, όταν ο Αλεξόπουλος με όμορφο σουτ έκανε το 3-0, και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με την Παναχαϊκή να είναι καταιγιστική σε όλο το παιχνίδι, και να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους.