Νίκησε στο Μεσολόγγι ο Προμηθέας

Mavropoulis

Στο 4-2 ανέβηκε ο Προμηθέας μετά από την εκτός έδρας νίκη του επί του Μεσολογγίου (88-82) για τη 10η αγωνιστική της Α1 Basket League. Στο 3-7 έπεσε η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, που μετράει αισίως επτά σερί ήττες μετά από το 3/3 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Με τον άλλοτε NBAer Τζέριαν Γκραντ να κάνει το ντεμπούτο του και να βοηθάει σημαντικά, με τους Αθηναίου – Αγκμπελέσε να ξεχωρίζουν και τον Αγραβάνη να ακολουθεί, ο Προμηθέας ξεκίνησε με νίκη το 2021, ουσιαστικά έκανε μια νέα αρχή καθώς πλέον δεν υπάρχουν για εκείνον ευρωπαϊκές υποχρεώσεις και όλο το ενδιαφέρον πέφτει στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Καταπληκτικός ήταν ο σέντερ Τσαντ Μπράουν για το Μεσολόγγι, πολύ καλό το ντεμπούτο του Τόντρικ Γκότσερ, βοήθησε ερχόμενος από τον πάγκο ο Ντεβόντε Γκριν, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πολύ βάθος και ήξεραν ότι άλλα ματς είναι αυτά που πρέπει να χτυπήσουν, όχι το σημερινό απέναντι στον Προμηθέα.

Το Μεσολόγγι BAXI ξεκίνησε πιο δυνατά, με καλή κυκλοφορία και ευστοχία και προηγήθηκε με 8-4, όμως, η Πατρινή ομάδα με τους Δ.Αγραβάνη-Αγκμπελίς έκανε σερί 5-0 και πήρε προβάδισμα με 9-8 στο 4΄.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με την Πατρινή ομάδα να παίζει αρκετά κάτω από το καλάθι, έχοντας σε καλή μέρα τον Τζεράι Γκραντ, παίρνοντας προβάδισμα με 4 (16-12) στο 8΄.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, βελτιωθήκαν στην άμυνα και ανάγκασαν τον Προμηθέα να κάνει λάθη με αποτέλεσμα να μείνει χωρίς καλάθι για 2 λεπτά και έτσι το Μεσολόγγι να ισοφαρίσει σε 16-16.

Στο τελευταίο λεπτό η ομάδα του Μάκη Γιατρά σημείωσε 4 πόντους και έτσι τέλος της Α΄ περιόδου ήταν μπροστά με 20-18 χάρη στο υψηλό ποσοστό ευστοχίας στα δίποντα (8/10).

Οι γηπεδούχοι με μπροστάρηδες τους Μπράουν-Γκότσερ μπήκαν πιο δυνατά στο β΄ δεκάλεπτο, έκαναν γρήγορο 4-0 όμως το τάιμ-άουτ του Γιατρά άλλαξε τα δεδομένα. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» γρήγορα, με καλή άμυνα και τους Τζεράι Γκραντ-Λούντζη έκαναν σερί 7-0 και πήραν κεφάλι με 27-22 στο 14΄. Το Μεσολόγγι με πρωταγωνιστή τους Μπράουν –Γκριν έκανε την αντεπίθεση του και «τρυπώντας» την άμυνα της Πατρινής ομάδας, ισοφάρισε σε 31-31 στο 17΄ κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι.

Η μάχη συνεχίστηκε, ο Προμηθέας είχε άσχημο ποσοστό στα τρίποντο όμως με τον Τζεράι Γκραντ πήγε πάλι στο +4 (35-31) και με την βοήθεια του Αγκμπελίς, οδήγησαν την ομάδα στο + 3 (39-36) στο τέλος του ημιχρόνου.

Αναμφίβολα πρωταγωνιστής σε αυτό το 1ο ημίχρονο ήταν ο εξαιρετικός Τζεράι Γκαρντ, που το ολοκλήρωσε με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τον αδερφό του Τζεράι Γκραντ να έχει προσθέσει 4 ασίστ και τον Δ. Αγραβάνη να έχει 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στο β΄ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο «ζεστά» στο παρκέ, με τον Αθηναίου-Δ. Αγραβάνη να δίνουν λύσεις στην επίθεση, αύξησε το προβάδισμα στο +8 (47-39 ) στο 22΄ που ήταν το μεγαλύτερο για τον Προμηθέα. Με το πρώτο τρίποντο της Πατρινής ομάδας στο 23΄ που πέτυχε ο Γιαννόπουλος , η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +11 (50-39) βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Παρά τις συνεχείς αλλαγές του Καλαμπάκου, το Μεσολόγγι δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση αφού η άμυνα του Προμηθέα ήταν πολύ καλή και έτσι κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (54-42 στο 24΄).

Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι με σερί 5-0 μείωσαν σε 54-47 όμως η Πατρινή ομάδα δεν είχε πρόβλημα, και με βοήθειες από τον Τζερίαν Γκραν, έκανε το 60-49 στο 27΄.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευτήκαν 1,5 λεπτό με λάθος επιλογές και άστοχα σουτ του Προμηθέα και μείωσαν σε 60-53 στο 29΄ αλλά μέχρι εκεί καθώς ο Λούντζης με 2 βολές, έκανε το 62-53 που ήταν και το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην 4η και τελευταία περίοδο, ο Γκότσερ με τρίποντο έκανε το 66-58 όμως ο Προμηθέας με τον Μίλερ να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, έκανε το 70-60 στο 33΄. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, μείωσαν με 70-63 όμως η Πατρινή ομάδα με τον Αγκμπελίς να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους έκανε το +13 (76-63) στο 35΄’ κρατώντας απόσταση ασφαλείας για τους φιλοξενούμενους.

Οι παίκτες του Μεσολογγίου «πυροβολούσαν» από τη περιφέρεια αλλά με εξαίρεση τον Γκότσερ, οι υπόλοιποι δεν ήταν εύστοχοι με αποτέλεσμα η Πατρινή ομάδα να μην έχει πρόβλημα να διατηρήσει το προβάδισμα (80-66). Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι με μακρινά σουτ έκανε την τελευταία τους αντεπίθεση και τρέχοντας επί μέρους σκορ 11-4 μείωσαν σε 84-77 στο 1,40 πριν το τέλος.

Ο Μάκης Γιατράς πήρε τάιμ άουτ, έδωσε οδηγίες, οι παίκτες έδειξαν ψυχραιμία και με τον Μίλερ να βάζει καλάθι, ο Προμηθέας κατάφερε να κρατήσει την διαφορά και να φτάσει στη νίκη με 88-82.

Οι διαιτητές: Καρακατσούνης, Σταματόπουλος, Τζιοπάνος

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-39, 53-62, 82-88

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Λόρενς 2 (0/6 σουτ, 4 ασίστ), Γκότσερ 21 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μοτσενίγος, Αμάρντι 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράουν 22 (10/15 δίποντα, 2/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Γκριν 16 (1/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Λάνγκφορντ 6, Ναούμης, Χατζηνικόλας 5 (2/7 σουτ), Γράβας, Σταματογιάννης

Προμηθέας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 16 (8/10 δίποντα, 3 μπλοκ), Αγραβάνης 15 (7/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αθηναίου 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 3 (1), Μίλερ 12 (5/7 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Τζεράι Γκραντ 14 (6/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λούντζης 8 (2/5 σουτ, 4/6 βολές), Χριστοδούλου, Τζεράι Γκραντ 7 (3/7 σουτ, 4 ασίστ), Τανούλης

Τα ομαδικά στατιστικά του Μεσολογγίου: 20/39 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 12/14 βολές, 36 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 33/48 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 13/22 βολές, 37 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 7 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 11η αγωνιστική το Μεσολόγγι θα παίξει στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ (9/1 στις 17:00), ενώ ο Προμηθέας θα υποδεχθεί τον Ηρακλή (9/1 στις 17:00).