Νικητής στο ντέρμπι των «αιωνίων» ο Ολυμπιακός, νίκησε με 68-66 τον Παναθηναϊκό

Ημερομηνία:

Mavropoulis

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι των «αιωνίων», που διεξήχθη τη Δευτέρα στο ΣΕΦ για την 8η αγωνιστική της Basket League, καθώς επιβλήθηκε με 68-66 του Παναθηναϊκού.

Σε ένα ματς με χαμηλό σκορ, αλλά συγκλονιστική εξέλιξη, ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε καλύτερος στις λεπτομέρειες στο φινάλε και “λύγισε” τον ανταγωνιστικό Παναθηναϊκό, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League.

Βεζένκοφ και Φαλ με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη νίκη, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε τον Μπέικον με 20 πόντους και τον Γουόλτερς με 13 πόντους και 7 ασίστ να “παλεύει” μόνος στο τέλος.

Το παιχνίδι

GYMALL

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει σκορ με Φαλ και Βεζένκοφ, αλλά και από τη γραμμή των βολών, αφού ο Γάλλος σέντερ “φόρτωσε” γρήγορα τους “πράσινους” με φάουλ. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του ήταν αρνητικός στην επίθεση, με μόνη λύση τον Μπέικον και έτσι βρέθηκε να χάνει με 24-14 στο 10′.

Η εικόνα άλλαξε όμως πλήρως στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς η απόσυρση του Φαλ στον πάγκο, επέτρεψε στον Παπαγιάννη να στήσει το δικό του “πάρτι” στην άμυνα του Ολυμπιακού και ο Παναθηναϊκός “έτρεξε” ένα φοβερό σερί 17-2 για να βρεθεί στο +5 (26-31). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει και με συνεχόμενα κλεψίματα, βρήκε καλάθια στον αιφνιδιασμό, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με καλάθι και φάουλ του Φαλ -που επέστρεψε στο παρκέ- για το 38-35 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο “κυριάρχησαν” οι άμυνες, με τον Ολυμπιακό να ξεκινάει με μικρό δικό του σερί με πρωταγωνιστή τον Γουόκαπ και στις δύο πλευρές του παρκέ, για να πάρει ξανά το προβάδισμα με 42-40, αλλά ο Παναθηναϊκός “απάντησε” με τρίποντα του Λι και θετικό Παπαγιάννη στην άμυνα, για το 49-48 στο 30′.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε αρχικά τις κακές επιστροφές του Παναθηναϊκού για το 55-50, αλλά ο Γουόλτερς έδωσε λύσεις στην επίθεση και το ματς συνέχισε να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι το τέλους. Φαλ και Βεζένκοφ πέτυχαν κρίσιμα καλάθια για την ομάδα του Μπαρτζώκα, με τους “πράσινους” να βρίσκουν κλέψιμο και καλάθι με τον Λι, αλλά και ένα “τρελό” τρίποντο από τον Μπέικον για να διεκδικήσουν στο τέλος τη νίκη. Ο Μπέικον όμως αστόχησε σε σουτ για δύο πόντους σε επίθεση 4 δευτερολέπτων πριν τη λήξη της αναμέτρησης, μετά από χαμένη βολή του Πίτερς. Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε έτσι τη νίκη με 68-66 και πήρε προβάδισμα πρωτιάς στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66