ΝΒΑ: Αντετοκούνμπο και Χόλιντεϊ έκαναν τη δουλειά για το 6Χ6 των Μπακς, 110-108 τους Πίστονς

Mavropoulis

Ο έκτος αγώνας της σεζόν, ήταν ο πέμπτος συνεχόμενος εντός έδρας αγώνας για τους Μπακς, με… θύμα τους αυτή τη φορά τους Πίστονς, που λύγισαν με 110-108.

Ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη για το Μιλγουόκι πριν αντιμετωπίσει ξανά το Ντιτρόιτ (ξημερώματα 3ης Νοεμβρίου στις 02:00) και στη συνέχεια μπει σε ένα πιο απαιτητικό πρόγραμμα με αρκετούς αγώνες μακριά από το Fiserv Forum.

Γιάννης Αντετοκούνμπο  ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 31 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής, με τον Τζρου Χόλιντεϊ, να έχει 25 πόντους 7 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

GYMALL

Τα «Ελάφια» μπήκαν με ορμή στην αναμέτρηση και πήραν άμεσα το προβάδισμα, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο +11 (34-23), όμως στο δεύτερο 12λεπτο οι Πίστονς μπήκαν στο παιχνίδι και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 8 (60-52).

Οι Πίστονς στο β’ μέρος μείωσαν και στον πόντο (62-61) με τρίποντο του Μπέι, όμως ο Γιάννης ήταν εκεί για να καθαρίσει. Έτρεξε ένα σερί 9-0 για να στείλει τη διαφορά ξανά στους δέκα, με τον Λόπεζ να σφυροκοπάει στη συνέχεια τους αντιπάλους του και την κατάσταση να ξεφεύγει μέσα σε ελάχιστες φάσεις για το Ντιτρόιτ. Ο Αντετοκούνμπο έβαλε 15 πόντους στην τρίτη περίοδο.
    Το πέμπτο φάουλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο, πρόσθεσε έξτρα πίεση, όμως η ποιότητα του Έλληνα σούπερ σταρ, αλλά και του Τζρου Χόλιντεϊ μίλησαν στο τέλος, οδηγώντας τους Μπακς στην έκτη του νίκη στη σεζόν, με τα «Ελάφια» να είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο NBA.

Στο 6-0 (5-0 εντός και 1-0 εκτός) οι Μπακς, στο 2-6 (2/2 εντός και 0-4 εκτός) οι Πίστονς που στηρίχθηκαν στον Κέιντ Κάνινχαμ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση, έχοντας 27 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς ακολούθησε με 23 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-23, 60-52, 88-77, 110-108