O Δημήτρης Μάρκος «xρυσός» πρωταθλητής Ευρώπης στην κολύμβηση με πανελλήνιο ρεκόρ

Mavropoulis

Σάρωσε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 κολύμβησης στο Δουβλίνο ο Δημήτρης Μάρκος.

Ο 22χρονος Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το πρώτο, ιστορικό μετάλλιο για την Ελλάδα, καθώς θριάμβευσε στον τελικό των 200μ ελεύθερο. Μάλιστα κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ με επίδοση 1:46.65, το οποίο κατείχε ο Ανδρέας Βαζαίος (1:46.94) από το 2022.

GYMALL

Με το χρυσό στο Δουβλίνο, ο Μάρκος έκλεισε θέση στο Παγκόσμιο της Ντόχα που θα γίνει την επόμενη χρονιά.

Το ασημένιο ευρωπαϊκό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Γιαν Λε Γκοφ (1:47.85) και το χάλκινο ο Ισραηλίνος Εϊτάν Μεσίτριτ (1:48.01).

«Ήταν μια φανταστική κούρσα για μένα. Τη χάρηκα ιδιαίτερα τόσο για την πρωτιά και το χρυσό μετάλλιο, αλλά και για τον χρόνο μου, που είναι ρεκόρ. Ήταν πολύ καλός ο ανταγωνισμός και στο τέλος εκμεταλλεύτηκα την καλή αγωνιστική μου κατάσταση και νίκησα», δήλωσε ο θριαμβευτής Δημήτρης Μάρκος.