Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στους “8” του Ρολάν Γκαρός

Mavropoulis

Την πρόκρισή του στους 8 του Ρολάν Γκαρός εξασφάλισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς με ακόμη μία εμφατική του νίκη.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπαιξε εξαιρετικό τένις και επιβλήθηκε του Pablo Carreno Busta με 6-3, 6-2, 7-5, για να εξασφαλίσει την πρόκρισή του στους “8” καλύτερους του Roland Garros.

Τελείωσε τον αγώνα με 41 winners και μόλις 17 αβίαστα λάθη. Κυριάρχησε απολύτως στο γήπεδο και έφτασε άνετα στη μεγάλη πρόκριση, ενώ βελτίωσε το ρεκόρ του απέναντι στον Carreno Busta σε 3-0 νίκες, χωρίς να έχει χάσει κανένα σετ από τον Ισπανό.

Πατώντας πάνω στο καλό του ξεκίνημα, χάρη στο οποίο είχε προηγηθεί πολύ γρήγορα με 3-0, ο Στέφανος κατάφερε να κερδίσει το 1ο σετ με 6-3. Μόνο στο 7ο game ήρθε αντιμέτωπος με break points, αλλά έσβησε και τις 2 ευκαιρίες του Ισπανού και έκανε το 5-2. Στο 2ο σετ ξεκίνησε ακόμα δυνατότερα, προηγήθηκε με 4-0 και δεν κοίταξε πίσω του, φτάνοντας γρήγορα σ’ αυτό το 6-2.

GYMALL

Στο 3ο σετ ο Carreno Busta ήταν εκείνος που ξεκίνησε καλύτερα και έκανε το γρήγορο break, για να προηγηθεί με 3-0. Ο Στέφανος όμως κατάφερε να πάρει και αυτό το σετ, κερδίζοντας τα 6 από τα 7 τελευταία games του αγώνα, για να μετατρέψει το 1-4 σε 7-5 και να ολοκληρώσει τον θρίαμβό του έπειτα από 2 ώρες και 7 λεπτά αγώνα στο Philippe Chatrier.

Αυτή ήταν η 13η νίκη του Στέφανου σε 17 αναμετρήσεις συνολικά στην καριέρα του στο Roland Garros (13-4) και η 12η στα τελευταία 14 παιχνίδια του στο παρισινό Grand Slam. Συνεχίζει να βελτιώνει το καλύτερο ρεκόρ νικών του 2021 στο tour, αφού πλέον προηγείται με 37 νίκες (37-8), έναντι 29 του δεύτερου Andrey Rublev (29-9).

Στα προημιτελικά του Roland Garros, όπου θα διεκδικήσει την είσοδό του στα ημιτελικά για δεύτερη διαδοχική χρονιά και για τρίτο διαδοχικό Grand Slam, o Στέφανος θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Daniil Medvedev και Cristian Garin.

Αξίζει να σημειωθεί πως με νίκη σε αυτόν τον αγώνα θα εξασφαλίσει την παραμονή του στο Top 5, ενώ αν δεν προκριθεί στα ημιτελικά ο Alexander Zverev, θα εξασφαλίσει και την άνοδό του στο Νο.4 του κόσμου για πρώτη φορά στην καριέρα του.