Ολυμπιακοί Αγώνες: Με άνεση και ο Τσιτσιπάς στον 3ο γύρο

Λίγες ώρες μετά τη Μαρία Σάκκαρη, κι ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγύρισε την πρόκρισή του στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά τένις.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στον τρίτο αγώνα που έδωσε μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες στους Ολυμπιακούς Αγώνες (χθες έπαιξε στον 1ο γύρο του μονού το μεσημέρι και το βράδυ στο διπλό) ξεπέρασε την κούραση και επικράτησε με άνεση του Βρετανού Ντάνιελ Ίβανς.

Ο Έλληνας τενίστας μετέτρεψε το πρώτο σετ σετ μονόλογο. Ο 25χρονος είχε τον απόλυτο έλεγχο και με το σερβίς του να ξεπερνάει το 80% σε ποσοστό ήταν πολύ βατό γι’ αυτόν να πάρει προβάδισμα στο ματς (6-1). Σε αυτό, βέβαια, βοήθησαν και τα λάθη του Ίβανς με τον Βρετανό να κάνει ένα διπλό λάθος και να χάνει τη βασική γραμμή παραχωρώντας δύο μπρέικ.

Στο δεύτερο σκέλος του ματς, ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε ιδανικά κάνοντας πολύ νωρίς το μπρέικ (2-1), το οποίο εκμεταλλεύτηκε για το 3-1. Ο Ίβανς από τη μεριά του δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, με τον εκνευρισμό να τον επηρεάζει αρκετά. Ο Νο.58 του κόσμου κράτησε στο 5ο γκέιμ το σερβίς του (3-2), δεχόμενος στη συνέχεια το 3-0 σερί από τον Έλληνα τενίστα για το τελικό 6-2. Στη φάση των “16” ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Μπάεζ – Χασάν.

Υπενθυμίζουμε ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει κι άλλες υποχρεώσεις μέσα στην ημέρα για μικτό διπλό, όπου μαζί με την Μαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσουν το ολλανδικό ζευγάρι Ντέμι Σουρς και Γουέσλεϊ Κουλχοφ για τον 1ο γύρο.