Ολυμπιακός : Ο μήνας του… Χασάν

Mavropoulis

Θα περίμενε κανείς πως θα χρειαστεί χρόνο, πολύ χρόνο, για να βρεθεί ξανά στον ρυθμό και την κατάσταση που ήταν μετά την περιπέτεια της υγείας του, τις επιπτώσεις που του έφερε ο κορωνοϊός.

Ο Αχμέτ Χασάν όμως, περί ου ο λόγος, φρόντισε να εκπλήξει τους πάντες! Από τις αρχές Νοεμβρίου και το ματς με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο που ήταν το τελευταίο του έως το χθεσινοβραδινό με τον Άρη στο Καραϊσκάκη ο Χασάν έζησε… δύο ζωές.

Πέρασε την ταλαιπωρία του κορωνοϊού μετά τον αγώνα με την εθνική της χώρας του, εμφάνισε επιπλοκές που έμοιαζαν τόσο επικίνδυνες σε βαθμό να μην μπορεί κανείς να γνωρίζει πότε (ακόμη και αν) θα επιστρέψει στη δράση.

Στις αρχές του Ιανουαρίου ο Ολυμπιακός αμφιταλαντευόταν για το αν θα πρέπει να κοιτάξει στην αγορά για επιθετικό. Ο Χασάν βλέπετε υπολογιζόταν πως στην καλύτερη περίπτωση θα είναι διαθέσιμος ξανά τέλη του μήνα, αρχές Φεβρουαρίου.

10 Φεβρουαρίου, χθες, με τον Άρη ο βασικός (ξανά) Χασάν σκόραρε δύο φορές στο 2-1 του Ολυμπιακού για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Έφτασε τα πέντε γκολ από την ώρα της επιστροφής του.

GYMALL

Από τις 9 Ιανουαρίου στο Αγρίνιο, όταν μπήκε στο 92΄ για το λεπτό της ψυχολογίας. Τέσσερις μέρες μετά έπαιξε 20 λεπτά στην Τούμπα στο 1-1. Ακόμη έψαχνε τα πατήματα του.

Στις 17 του μήνα ήταν η στιγμή που όλα ξεκαθάρισαν. Ο Χασάν μπήκε αλλαγή με τον ΠΑΣ, έπαιξε 24 λεπτά και πέτυχε στο φινάλε το «χρυσό» γκολ για το τελικό 1-0.

Μέσα σε αυτό τον μήνα της επιστροφής του ο Χασάν έφτασε τα έξι γκολ σε 346 λεπτά συμμετοχής. Βασικός στα ματς του Κυπέλλου με Παναιτωλικό και χθες με τον Άρη. Βασικός και στη Ριζούπολη βάζοντας άλλα δύο γκολ στο 3-1 επί του Απόλλωνα. Έχει «γράψει» ακόμη 20 λεπτά με τον ΟΦΗ, και τα… χασομέρια με τον ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη.

Συνεχίζει να επιβεβαιώνει σε κάθε ευκαιρία που παίρνει από την αρχή πως είναι ο καλύτερος δεύτερος επιθετικός του πρωταθλήματος, με διαφορά. Πως είναι με διαφορά ο δεύτερος καλύτερος επιθετικός του πρωταθλήματος, μετά τον Ελ Αραμπί. Ο Μαρτίνς ξέρει ότι όταν θα λείπει ο Μαροκινός ο Χασάν θα τον κρατάει ήρεμο και σίγουρο. Είναι πολυτέλεια για ελληνική ομάδα να έχει τέτοιο επιθετικό δίδυμο.

Ο Χασάν επέστρεψε καλύτερος, βγήκε νικητής από την περιπέτεια με την υγεία, βγαίνει νικητής και στο γήπεδο. Πριν το πρόβλημα μετρούσε 5 γκολ σε 415 λεπτά συμμετοχών, με κορυφαίο βεβαίως την κεφαλιά-κανονιά με την Μαρσέιγ που έμελλε να χαρίσει τελικά την Τρίτη θέση στον όμιλο και την πρόκριση στους 32 του Γιουρόπα Λιγκ.