flamis.gr
Ενημερωτικό Portal, Πάτρα, Αχαΐα

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Βγήκαν οι προημιτελικοί στο πόλο γυναικών

«Κλείδωσαν τα ζευγάρια των προημιτελικών της Τρίτης (28/6) στο τουρνουά υδατοσφαίρισης γυναικών στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, το πρόγραμμά τους και η διασταύρωση στα ημιτελικά.

Το βράδυ της Τρίτης (28/6) για τις 20:30 ορίστηκε ο προημιτελικός της εθνικής ομάδας υδατοσφαίρισης γυναικών με την Ολλανδία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Με την ολοκλήρωση των χιαστί αγώνων την Κυριακή (26/6) οριστικοποιήθηκε και το πρόγραμμα των προημιτελικών στο τουρνουά γυναικών.

Η ώρα του αγώνα της Ελλάδας, όπως αναμενόταν άλλαξε, καθώς η γηπεδούχος Ουγγαρία τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες κλείνει το πρόγραμμα της ημέρας. Εκτός από την Ολλανδία, από τους χιαστί αγώνες την πρόκριση στην οκτάδα πήραν επίσης οι Ισπανία, Γαλλία και Ουγγαρία.

Τα αποτελέσματα της β’ φάσης και η συνέχεια του τουρνουά

Β΄ Φάση
Κυριακή 26/6

Θέσεις 13-16 (Ζέγκεντ)
Κολομβία-Ν. Αφρική 11-14 (1)
Βραζιλία-Ταϊλάνδη 12-9 (2)

Αγώνες χιαστί για την οκτάδα (Βουδαπέστη)
Καναδάς-Ολλανδία 7-10 (4)
Νέα Ζηλανδία-Γαλλία 13-14 (5)
Καζακστάν-Ισπανία 1-14 (6)
Ουγγαρία-Αργεντινή 23-6 (3)

Τρίτη 28/6
Θέσεις 15-16 (Ζέγκεντ)

15:00 Κολομβία-Ταϊλάνδη

Θέσεις 13-14 (Ζέγκεντ)
16:30 Ν. Αφρική – Βραζιλία

Θέσεις 9-12 (Ζέγκεντ)
18:00 Αργεντινή-Ν. Ζηλανδία (Α)
19:30 Καναδάς-Καζακστάν (Β)

Προημιτελικοί (Βουδαπέστη)
14:00 Ιταλία-Γαλλία (Γ)
17:00 ΗΠΑ-Ισπανία (Δ)
20:30 Ελλάδα-Ολλανδία (ΣΤ)
22:00 Αυστραλία-Ουγγαρία (Ε)

Πέμπτη 30/6
Θέσεις 11-12 (Ζέγκεντ)

18:00 Ηττημένος (Α) –Ηττημένος (Β) 10

Θέσεις 9-10 (Ζέγκεντ)
19:30 Νικητής (Α)-Νικητής (Β) 11

Θέσεις 5-8 (Βουδαπέστη)
15:30 Ηττημένος (Γ)-Ηττημένος (Δ) 12
20:30 Ηττημένος (Ε)-Ηττημένος (ΣΤ) 13

Ημιτελικοί (Βουδαπέστη)
17:00 Νικητής (Γ)-Νικητής (Δ) 14
22:00 Νικητής (Ε)-Νικητής (ΣΤ) 15

Σάββατο 2/7
Θέσεις 7-8 (Βουδαπέστη)

Ηττημένος 12-Ηττημένος 13
Θέσεις 5-6 (Βουδαπέστη)
18:00 Νικητής 12-Νικητής 13

Μικρός τελικός (Βουδαπέστη)
15:30 Ηττημένος 14-Ηττημένος 15

Τελικός (Βουδαπέστη)
21:00 Νικητής 14-Νικητής 15