PSIFIOPOIISI

Δεν άντεξε ο Απόλλωνας Πάτρας και ηττήθηκε εκτός έδρας από την ΑΕΚ με 82-68

Η ΑΕΚ άργησε να βρει ρυθμό. Ο Απόλλωνας Πάτρας προσπάθησε να βρει το δικό του, αλλά με σχετική αποτυχία.

Ένα κακό πρώτο ημίχρονο, μετατράπηκε στα τελευταία λεπτά σε κυριαρχία της ΑΕΚ.

Από το ξεκίνημα του αγώνα, τουλάχιστον για το 1ο ημίχρονο, όσο μέτρια και αν ήταν η εμφάνιση της ΑΕΚ, ο Απόλλωνας δεν της έβαλε δύσκολα. Αρκέστηκε σε μερικές φάσεις και τίποτα περισσότερο.

Η αλήθεια είναι πως ο Ηλίας Καντζούρης αναζήτησε για αρκετή ώρα την πεντάδα που θα… κουμπώσει για τη νίκη. Και τη βρήκε. Το σημαντικότερο κομμάτι ήταν ο Ακίλ Μίτσελ, ο οποίος τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ (5-5) και μία τάπα, ως ο απόλυτος κυρίαρχος και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Η ΑΕΚ χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στο τέλος. Από το 25-22 που έγραψε για τον Απόλλωνα, με τρίποντο ο Γκριφιν, η Ενωση έτρεξε ένα επί μέρους 12-3 και πήρε προβάδισμα 12 πόντων μετά από 20 λεπτά αγώνα (37-25).

Το πόδι στο… γκάζι όταν χρειάστηκε

Το… έργο δεν άλλαξε ούτε στο 2ο ημίχρονο, μολονότι ο Απόλλωνας πήρε λύσεις από τον Τέιλορ, Εύκολα ή δύσκολα η ΑΕΚ έβρισκε τον τρόπο να σκοράρει.

Συνάμα, όπου απαιτήθηκε, η άμυνα βροντοφώναξε «παρούσα», με τους Πατρινούς να χάνουν κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ.

Η ομάδα του Βετούλα μείωσε 7 πόντους (48-41) και εκεί η ΑΕΚ χρειάστηκε να πατήσει… γκάζι: Τρεις καλές άμυνες, δίποντο του Μίτσελ, δίποντο του Στρέλνιεκς και τρίποντο του Φρέζιερ. Το σκορ έγινε 55-41.

Ο Μίτσελ συνέχισε να είναι ο κυρίαρχος του αγώνα και η ΑΕΚ, ανά διαστήματα, έσφιγγε και άλλο ατην άμυνά της, υποχρεώνοντας τον Απόλλωνα σε λάθη. Και το κυριότερο, του έκοψε τη δημιουργία, με τις τελικές πάσες των Πατρινών να είναι μόλις 8! Μάλιστα οι φιλεξενούμενοι δεν κατέγραψαν καμία ασίστ στο 1ο δεκάλεπτο του ματς!

Ακόμη και στα τελευταία λεπτά, όταν ο Απόλλωνας… σκέφτηκε να το κάνει ντέρμπι, η ΑΕΚ είχε τις λύσεις. Είτε με τον Μάντσεν από κοντά, είτε με τον Φρέζιερ από μακριά. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε δύο απανωτά τρίποντα κρατώντας την ΑΕΚ μπροστά με απόσταση ασφαλείας.

Στην εξίσωση μπήκε και ο Γιάνις Στρελνιεκς, πήρε τη σκυτάλη του σκορ και με πέντε σερί πόντους έδωσε την ύστατη νότα στην αναμέτρηση.