Οχτώ μήνες χωρίς νίκη ήταν πολλοί! Η ψυχωμένη Παναχαϊκή, παρά το γεγονός πως το ματς πήγε να στραβώσει από πολύ νωρίς, έβγαλε αντίδραση απέναντι στον Γιούχτα και έφτασε στην πρώτη νίκη της χρονιάς, ξεκολλώντας επιτέλους από την τελευταία θέση. Τρομερή η ώθηση του κόσμου στην Αγυιά, η οποία έσφυζε από ζωή, με τους Τραορέ, Μπαρέ και Ολιβέιρα να υπογράφουν μια μεγάλη νίκη.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους ”ροσονέρι”, οι οποίοι μόλις στο 9ο λεπτό δέχτηκαν ένα ”φθηνό” γκολ. O Mπαρέ γύρισε λανθασμένα τη μπάλα στον Κολοβούρη, ο οποίος είχε κάνει ένα βήμα μπροστά, ο Αλεξόπουλος πρόλαβε στο σπριντ τον πορτιέρο της Παναχαϊκής και σε κενή εστία άνοιξε το σκορ, παγώνοντας την Αγυιά. Η αντίδραση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση, με τον Τραορέ να γυρίζει… μόνος του στο ματς. Αμέσως μετά το γκολ ήρθε η πρώτη προειδοποίηση από τον Γάλλο να κλέβει τη μπάλα ψηλά, να πασάρει στον επερχόμενο Πατρινό, ο οποίος νικήθηκε από τον γκολκίπερ Πρινιωτάκη. Στο 12ο λεπτό, ο Τραορέ επωφελήθηκε ξανά από τα λάθη στην άμυνα των Κρητικών, πάσαρε την κατάλληλη στον Προύντζο και εκείνος με πλασέ άνοιξε λογαριασμό στα γκολ με τη φανέλα της Παναχαϊκής, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Οι Πατρινοί συνέχισαν να παίζουν καλύτερα και με ορμή από την ισοφάριση έφτασαν στην ολική ανατροπή. Στο 18ο λεπτό, ο Τραορέ κέρδισε το πέναλτι, ο Μπαρέ εκτέλεσε υποδειγματικά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σκοράροντας για δεύτερη σερί αγωνιστική από τη λευκή βούλα, με την Παναχαϊκή να παίρνει το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την ομάδα του Γιάννη Τάτση να οπισθοχωρεί, με στόχο να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα. Οι Κρητικοί πήραν την κατοχή της μπάλας, όμως οι ”κοκκινόμαυροι” ήταν πολύ καλά στημένοι και με έξυπνες αλλαγές από τον Γιάννη Τάτση κράτησε τους ”πράσινους” μακριά από την περιοχή τους. Ενδεικτικό του τι συνέβη στην επανάληψη είναι πως μέχρι το 90′ δεν έγινε ούτε μια ευκαιρία. Τελικά, οι ”ροσονέρι” έδωσαν τη χαριστική βολή στο 90′ με δράστη τον Ολιβέιρα. Ο εξτρέμ των Πατρινών πήρε την ασίστ από τον Χριστόπουλο, μπήκε όμορφα στην περιοχή και με πλασέ έγραψε το 3-1, κλειδώνοντας το πρώτο τρίποντο της σεζόν.