Στο Υποδομών και Μεταφορών την παράσταση έκλεψε η πολιτικός μηχανικός και new entry στο κυβερνητικό σχήμα Χριστίνα Αλεξοπούλου από την Πάτρα. Η 44χρονη μηχανικός σπούδασε στη Θεσσαλονίκη αλλά εκλεγμένη στην Αχαΐα, θα αναλάβει το χαρτοφυλάκιο των μεταφορών παρά το γεγονός ότι προέρχεται από τον κατασκευαστικό κλάδο και μάλιστα με οικογενειακή παράδοση. Ο αείμνηστος πατέρας της διέθετε μια μικρή εταιρεία ασφαλτικών, την Ασφαλτική Πατρών, η οποία μάλιστα έχει συνεργαστεί με την Ολυμπία οδό σε κάποιες εργολαβίες του παράπλευρου οδικού δικτύου στην Κορίνθου-Πατρών. Εξ ου και οι χθεσινές αναφορές στην ομιλία της στο υπουργείο για την ενασχόλησή της ως μηχανικός με έργα όπως η Γέφυρα Ρίο-Αντίρριο και η Ολυμπία Οδός, δείχνοντας την εξοικείωσή της με τα δημόσια έργα και τις παραχωρήσεις. Η κυρία Αλεξοπούλου αναφέρθηκε και στην πολύπαθη εθνική οδό Πατρών-Πύργου που, όπως είπε, αναμένεται να ολοκληρωθεί σε λιγότερο από δυο χρόνια.
![ΟΛΥΜΠΙΑ ΟΔΟΣ](https://flamis.gr/wp-content/uploads/2024/07/Olympia-Odos-300x250_NEW_03.gif)