Premier League: Η Μπρέντφορντ διέλυσε τη Γιουνάιτεντ με 4-0 από το ημίχρονο

Mavropoulis

Θλιβερή, ανεκδιήγητη, απελπιστική! Οι χαρακτηρισμοί πολλοί και διάφοροι για μια Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που παρά τις όποιες… εκλάμψεις αισιοδοξίας, φροντίζει συνεχώς να μας υπενθυμίζει πως βρίσκεται σε κρίση.

Το πρώτο φετινό δείγμα φάνηκε στην πρεμιέρα απέναντι στη Μπράιτον, όμως η έξοδος στην έδρα της Μπρέντφορντ την απογύμνωσε τελείως.

Στο ηλιόλουστο Λονδίνο, οι Μέλισσες… ποδοπάτησαν από το ημίχρονο με 4-0 το φάντασμα της Γιουνάιτεντ, την υποχρέωσαν σε ανείπωτο κάζο και πολλαπλασίασαν τα μαύρα σύννεφα πάνω από τον ουρανό του «Ολντ Τράφορντ».

Κι όλα αυτά λίγες μέρες πριν οι Κόκκινοι Διάβολοι υποδεχτούν τη… Λίβερπουλ. Το μόνο θετικό για τους «κόκκινους διαβόλους» (που φορούσαν σήμερα… λαχανί εμφάνιση!) το ότι… άντεξαν στο δεύτερο ημίχρονο και δεν επέτρεψαν στη Μπρέντφορντ να πετύχει κι άλλα γκολ!

GYMALL

Δείτε τα γκολ ΕΔΩ.

Βέβαια την τελευταία τριετία, η τεσσάρα στο ημίχρονο έχει γίνει κάτι σαν… παράδοση για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το βίωσε για πρώτη φορά απέναντι στην Τότεναμ το 2020, ακολούθησε πέρσι ο διασυρμός από τη Λίβερπουλ και πλέον σειρά πήρε η Μπρέντφορντ, η οποία ανάγκασε τους Κόκκινους Διάβολους να μαζέψουν τέσσερις φορές τη μπάλα από τα δίχτυα τους στο ημίχρονο εκτός έδρας αγώνα για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο για πρώτη φορά φέτος στο βασικό σχήμα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν χαμένοι στον αγωνιστικό χώρο και το πρώτο εις βάρος τους γκολ δεν άργησε να έρθει. Χάρη στο αποτελεσματικό υψηλό της πρέσινγκ, η Μπρέντφορντ έκλεβε σε επικίνδυνα σημεία τη μπάλα και σε μια από αυτές τις περιπτώσεις κατάφερε τελικά να γράψει το 1-0 με τον Ντασίλβα (10΄). Ο άσος των Λονδρέζων βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και εξαπέλυσε ένα αναιμικό σουτ, το οποίο ωστόσο ξεγέλασε τον Ντε Χέα που είδε τη μπάλα να… ζωντανεύει στα χέρια του, χαρίζοντας έτσι το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι ασκοί του Αιόλου είχαν πλέον ανοίξει, με τα λάθη από την πλευρά των Κόκκινων Διάβολων να διαδέχονται το ένα το άλλο. Μόλις επτά λεπτά αργότερα, Ντε Χέα και Έρικσεν τα έκαναν… μαντάρα μέσα στην περιοχή, ο Γιένσεν έκλεψε τη μπάλα και είχε εύκολο έργο για το 2-0.