Premier League: Σπουδαία νίκη για τη Νότιγχαμ Φόρεστ

Η Ίντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του καμπιονάτο με τη Νάπολι. Στην Premier League η Νότιγχαμ Φόρεστ πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Σαουθάμπτον και ανέβηκε στη βαθμολογία.

Τέλος στο αήττητο της Νάπολι στο φετινό πρωτάθλημα έβαλε η Ίντερ. Ο Τζέκο στο 55΄ πέτυχε το γκολ της νίκης για τους Νεραντζούρι.

Στους πέντε βαθμούς μείωσε την διαφορά της από την πρωτοπόρο Νάπολι η Μίλαν. Ο Λεάο στο 10΄ άνοιξε το σκορ απέναντι στην Σαλερνιτάνα, ενώ στο 15΄ ο Τονάλι πέτυχε το 2-0. Ο Μπονατσόλι στο 83΄ έγραψε το τελικό 2-1.

Στην 3η θέση της βαθμολογίας βρίσκεται η Γιουβέντους που έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Κρεμονέζε χάρη σε γκολ του Μίλικ στις καθυστερήσεις.

Στην Αγγλία, η Τότεναμ με γκολ του Χάρι Κέιν στο 48ο και το 53ο λεπτό πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας. Στο 68′ ο Ντόχερτι πέτυχε το 3-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σον έγραψε τον επίλογο του αγώνα.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Νότιγχαμ Φόρεστ που επικράτησε 1-0 της Σαουθάμπτον με γκολ του Αβονίγι.

Στο Μπέρμιγχαμ, ο Ποντένσε στο 12ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την Γουλβς, ωστόσο η Άστον Βίλα βρήκε απάντηση, με τον Ινγκς να πετυχαίνει στο 78΄ το τελικό 1-1.

Στο κύπελλο Ισπανίας, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε της Ιντερσίτι με γκολ του Αραούχο στο 4΄. Η ομάδα από την 3η κατηγορία ισοφάρισε στο 59΄ με τον Σολδεβίλα. Ο Ντεμπελέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους μπλαουγκράνα και η Ιντερσίτι βρήκε ξανά απάντηση με τον Σολδεβίλα. Ο Ραφίνια στο 77΄ πέτυχε το 3-2, όμως ο νεαρός μεσοεπιθετικός από τις ακαδημίες της Μασία με το τρίτο του γκολ έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί ο Άνσου Φάτι χάρισε στην Μπαρτσελόνα την πρόκριση στους 16.